ČLÁNOK
Obraty v názore na privatizáciu znamenajú aj niečo celkom iné
3. októbra 2001

„Magvaši prezentuje len svoj názor, ktorý nebol takto prijatý ani na ministerskom klube a neuzavreli ho ani politické orgány strany,“ citovala agentúra SITA predsedu klubu ministrov za SDĽ, vicepremiéra Ľubomíra Fogaša, ktorý ešte okrem iného povedal, že „je záujem, aby strategický investor do SPP prišiel v náležitých lehotách“.

Ak stranícky kolega Ľubomíra Fogaša zanovito presadzuje „spravodlivý model“ privatizácie zrejme najdôležitejšieho slovenského podniku, môže to znamenať len dve veci. Menej traumatizujúca z nich by mohla naznačovať rozkol „najľavicovejšej“ strany, čo z hľadiska občana nie je žiadne veľké nešťastie, lebo ľavicová politika SDĽ je prinajmenšom nekonzistentná. Druhý aspekt je boľavejší a nepredstavuje len osobnostný problém ministra Magvašiho. Indície totiž smerujú k tomu, že začal hovoriť v mene zatiaľ nepoznanej záujmovej skupiny a neštíti sa používať pritom demagógiu. Racionálne jadro jeho vystúpení je len v tom, že naozaj by bolo rozumné využiť príjmy z privatizácie plynárenského gigantu na skutočné odštartovanie reformy dôchodkového systému. Z úst politika, ktorý neváha presadzovať také ekonomické nezmysly ako je minimálna mzda, či nezvládnuteľné zvyšovanie dôchodkov, však vyznieva tento argument len ako zásterka. Keby mu totiž naozaj záležalo na dobrej privatizácii plynárenského podniku, nemohol by jedným dychom odmietať zvýšenie cien plynu. Ako ľavicový politik by musel odmietnuť skutočnosť, že deformované ceny plynu sú vlastne dotáciou pre spotrebiteľov, a že najviac na ňu prispievajú tí, čo plyn skoro nepotrebujú.

Dohody v koalícii sa s približujúcimi voľbami stávaju zdrapom papiera. Koalícia sa nedá recyklovať, hoci minister Magvaši sa o to usilovne snaží. Zatiaľ nepotvrdené spojenectvo s bývalým ľavičiarom a súčaným populistom Róbertom Ficom može byť „hrobom“ pre oboch. „Kamarátstvo“ s človekom, ktorý sa od Jána Ľuptáka, bohatého vraj svojim duchom, líši len niekoľkými titulmi nectí podchvíľou racionálneho ministra. Ide najmä o SPP. Robert Fico sa blysol úvahou o korupcii. Vraj o nej vie. Ako právnik musí vedieť aj to, kde má podať trestné oznámenie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS