ČLÁNOK
Obranný priemysel sa pravdepodobne veľmi posilní
17. septembra 2001

Akcie zbrojárskych spoločností budú pravdepodobne v najbližších týždňoch posilňovať, keďže investori budú vyhľadávať bezpečné prístavy pre svoje investície, pričom sa dá očakávať, že vsadia na zvýšenie výdavkov na bezpečnosť po devastujúcich útokoch na Svetové obchodné centrum a Pentagon.

Experti na oboch stranách Atlantiku však tvrdia, že by bolo mylné očakávať viac ako len dočasné a selektívne oživenie priemyslu, keďže USA a ostatné štáty sa pripravujú na to, čo prezident George W. Bush nazval „novým druhom vojny“. „Očakávam navýšenie obranného rozpočtu a nárast investícii v oblasti obranných a monitorovacích technológií,“ uviedol Stuart Johnson, riaditeľ spoločnosti Rand Corporation zaoberajúcej sa analýzou bezpečnostných otázok. „Nebude to ale zlatá baňa pre všetkých dodávateľov. Nejde totiž o klasický vojnový stav,“ dodal.

Z krátkodobého hľadiska však vnímanie trhu zrejme zatieni dlhodobejšie vyhliadky odvetvia. V pondelok, keď sa obnoví obchodovanie v USA, sa všeobecne očakáva nárast zbrojárskych akcií až o 50 %. Pozitívne budú na odvetvie vplývať dva faktory. Zbrojársky priemysel by mal totiž profitovať zo zvýšených rozpočtov na obranu, pričom je zároveň považovaný za defenzívnu investíciu, keďže akcie zbrojárskych firmy nie sú až tak citlivé na zmenu ekonomických podmienok.

V rámci odvetvia by mali najviac ťažiť akcie spoločností s vysokým podielom výroby obrannej elektroniky ako aj monitorovacích a spravodajských technológií. Medzi takéto firmy sa zaraďuje Raytheon Co a Lockheed Martin Corp a v menšej miere aj Northrop Grumman Corp.

„Spojené štáty sú bohaté a nahnevané a vrazia do tejto záležitosti veľké peniaze,“ uviedli analytici Lehman Brothers v poznámke klientom. „Ako budú na tom americké zbrojárske akcie? Očakávame ich posilnenie o 30 až 50 % hneď po obnovení obchodovania,“ konštatuje správa investičnej banky, ktorá bola jedným z nájomníkov Svetového obchodného centra.

Pre investorov by mal podľa odborníkov zostať obranný priemysel atraktívnym pokiaľ bude pretrvávať recesia a hrozba dlhotrvajúceho konfliktu. Z hľadiska súčasných nálad medzi investormi môže dokonca vojenská odveta zo strany USA pridať sektoru na príťažlivosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS