ČLÁNOK
Objavili sa falošné zmenky SR
20. marca 2001

Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST) disponujú informáciami, podľa ktorých existujú zmenky, ktorých údajným vystavovateľom má byť podnik Slovenské telekomunikácie, š.p. a ktoré boli údajne vydané v rokoch 1996 – 1999. Zmenky mal údajne vystaviť František Eke, ktorý sa už dlhšiu dobu vydáva za bývalého generálneho riaditeľa ešte štátneho podniku ST. Pre SITA to potvrdila hovorkyňa telekomunikácií Gabriela Nemkyová.

Podľa ST ide o neplatné zmenky vystavené osobou, ktorá nebola a nie je oprávnená k ich vystaveniu. Predstavenstvo ST upozorňuje, že akékoľvek právne úkony týkajúce sa týchto neplatných zmeniek je treba považovať tiež za neplatné. „Slovenské telekomunikácie tieto zmenky odmietajú akceptovať a súčasne vyhlasujú, že spomínané zmenky sú v súčasnosti predmetom trestného konania a pre telekomunikácie nie je v súčasnosti vhodné podávať podrobnejšie informácie o nich,“ uviedla G. Nemkyová. Podľa jej slov podrobnejšie informovanie o zmenkách by mohli zmariť trestné konanie.

ST podali už v minulosti podnet na trestné stíhanie osôb F. Ekeho a Ivana Matušíka za trestný čin zneužitia účasti na hospodárskej súťaži, trestný čin poškodzovania cudzích práv a trestný čin podvodu. Tiež podali žalobu proti F. Ekemu, kde vydal súd predbežné opatrenie zdržať sa akýchkoľvek úkonov, v ktorých by konal v mene ST. Spoločnosť HTM I. Matušíka sa už dávnejšie dovoláva svojich pohľadávok voči ST, ktoré mali vzniknúť ešte v roku 1996, keď ST podpísali zmluvu o vydávaní telefónnych zoznamov, od ktorej neskôr odstúpili. Od tej doby mala uvedená pohľadávka narásť do astronomických výšok. Neskôr sa I. Matušík pokúšal zmariť samotnú privatizáciu telekomunikácií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS