ČLÁNOK
Obchodné vzťahy medzi USA a EÚ vstupujú do obdobia napätia
8. apríla 2002

Komisár Európskej únie (EÚ) pre obchod Pascal Lamy uviedol, že rozhodnutie Washingtonu uvaliť vysoké tarify na dovoz ocele spôsobilo zvýšenie napätia vo vzťahoch s Európou, avšak nie do kritickej úrovne. „Nehovoril by som o zvrate v rámci vzťahov. Vstúpili sme však do obdobia napätejších vzťahov,“ povedal Lamy.

Podľa slov Lamyho si Washington uvedomuje, že nie je v záujme USA zničiť obchodné vzťahy kvôli spomínanému problému alebo inej spornej záležitosti, medzi ktoré patria aj plánované dotácie poľnohospodárom v USA a spory ohľadne daňových úľav pre amerických exportérov. „Nie je v záujme Washingtonu vstúpiť do konfliktu so svojimi partnermi, a to vzhľadom na rozsah amerického importu,“ dodal Lamy.

Lamy ďalej uviedol, že rozhodnutie USA uvaliť clá na dovoz ocele súvisí s blížiacimi sa voľbami v krajine. „Oceľ je významnou politickou otázkou v celom atlantickom regióne. Je to však trochu ako tropická choroba – v čase volieb sa zvyknú vyskytovať horúčky,“ dodal. Odmietol však vyjadrenia niektorých novinárov, že uvalenie cla na dovoz ocele znamená, že USA majú zámer vydať sa jednostrannou cestou v oblasti obchodu a širších diplomatických záležitostí. „Uvalenie taríf je zlým signálom, avšak nemalo by nás to viesť k záveru, že teroristické útoky z 11. septembra prinútili USA opustiť multilaterálnu disciplínu,“ povedal Lamy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS