ČLÁNOK
Obavy z rozkrádania Chirany Prema Humenné sú nepodložené
22. marca 2000

Bývalí zamestnanci Chirany Prema, a.s. Humenné dostali od septembra vyplatené mzdy v objeme 5,8 mil. Sk. Podarilo sa tak pokryť dlh na mzdách za mesiace jún až október. Ostáva vyplatiť platy za november a december, čo by sa malo podariť najneskôr do Veľkej noci. Uviedol to pre agentúru SITA správca konkurznej podstaty spoločnosti Chirana Prema Michal Roháč.
„Podľa mojich informácií nebolo z podniku vyvezené nič, čo by bolo predmetom mojej správy. Takisto neviem ani o tom, že by majiteľ spoločnosti neoprávnene vyvážal nejaký majetok firmy z jej objektov,“ povedal M. Roháč na margo podozrenia odborov z rozkrádania majetku firmy. Zároveň potvrdil, že mohlo dôjsť k odvozu majetku iných subjektov, ktorých majetok zostal vo fabrike.
M. Roháč nesúhlasí s aktivitami odborárov, ktoré spochybňujú jeho postup pri správe konkurznej podstaty. Argumentuje tým, že zamestnanci sú prioritou pri uspokojovaní záväzkov firmy voči jej veriteľom. Audit, ktorého výsledkom by mal byť znalecký posudok o hodnote firmy, by mal byť spracovaný do dvoch až troch týždňov a potom, po odpredaji časti majetku, budú uhradené aj zostávajúce záväzky voči zamestnancom.
V súvislosti s ďalším osudom podniku M. Roháč nevedel povedať, či a v akej podobe bude obnovená výroba, pretože spravuje len majetok firmy Chirana Prema. Samotné budovy fabriky sú majetkom materskej spoločnosti Chirana Stará Turá a iba tá môže rozhodnúť o tom, ako naloží so svojim majetkom.
Chirana Prema, a.s. sa dostala do konkurzu v septembri minulého roka a o prácu tak prišlo postupne 160 ľudí. Termín prieskumného konania zatiaľ nebol stanovený. Odborári, ktorí zastupujú záujmy bývalých zamestnancov sa obávajú , že počas predlžovania konkurzu dôjde k úplnému rozpredaniu firmy a uspokojenie veriteľov bude ohrozené. V tejto súvislosti podali aj podnet na okresnú prokuratúru.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 1. 2021

USD 1,213 0,007
CZK 26,161 0,024
GBP 0,891 0,000
HUF 358,520 1,870
CAD 1,544 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS