ČLÁNOK
O VSŽ bude v piatok mimoriadne rokovať Dzurindov kabinet
3. júna 1999

Ministerstvo financií (MF) SR predložilo v stredu na rokovanie vlády dôverný materiál o VSŽ, a.s., Košice. Išlo o návrh zmluvy medzi štátom a skupinou veriteľských bánk železiarní. Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedol podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš, kabinet sa bude návrhom tejto zmluvy zaoberať až na svojej mimoriadnej schôdzi v piatok.

Zmluva zrovnoprávni podľa hovorcu ministerky financií Petra Šveca štát a zahraničných bankových veriteľov. „Dohoda ustanovuje, že štát bude konať v zhode so zahraničnými investormi. Znamená to, že neuplatní záložné právo na svoje pohľadávky voči VSŽ samostatne, ale bude koordinovane postupovať s ostanými veriteľmi,“ uviedol. Zmluva by mala tiež zabezpečiť účasť štátu spolu s veriteľmi v procese výberu strategického investora, ako aj zastúpenie ich predstaviteľov v orgánoch košickej spoločnosti. Dohoda medzi štátom a veriteľmi je koordinovaná s tzv. stabilizačnou (stand still agreement) a medziveriteľskou zmluvou.

Po podpísaní dohody začne podľa hovorcu ministerky plynúť dvojmesačná lehota, po ukončení ktorej sa zhodnotí stav spoločnosti a jej schopnosť plniť svoje záväzky. „V prípade, že do tohto dátumu sa nepodarí spoločnosť oživiť, začne plynúť mesačná lehota a ak sa ani po tomto dátume spoločnosť nedostane z platobnej neschopnosti, bude mať VSŽ ešte jeden mesiac na konsolidáciu,“ skonštatoval. Na oživenie tak bude mať spolu VSŽ štyri mesiace (2+1+1). V priebehu plynutia štvormesačnej lehoty bude podľa hovorcu VSŽ hľadať zahraničného strategického investora.

Zmluva medzi štátom a veriteľmi by mala zohľadniť postavenie štátu ako najvýznamnejšieho veriteľa VSŽ s pohľadávkami spolu vyše 5 mld. Sk. Len za rok 1997 eviduje štát daňový nedoplatok vo výške 500 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS