ČLÁNOK
O úvery z antikorona programu majú podnikatelia záujem
5. mája 2020

 Hoci Slovak Investment Holding (SIH) ešte v závere marca informoval, že rozbieha program finančnej pomoci pre malé a stredné podniky na preklenutie súčasných opatrení proti šíreniu koronavírusu, tak k peniazom sa podnikatelia dostávajú len postupne. Slovenská sporiteľňa ako prvá podpísala zmluvu s holdingom ešte v polovici apríla a až v týchto dňoch prvá firma získala peniaze. Ide o spoločnosť Jutex Slovakia, ktorá je klientom sporiteľne. Získala financovanie v objeme 600-tis. eur.

Spoločnosť Jutex Slovakia musela v marci, podobne ako ostatné firmy, pre koronavírus zavrieť svoje prevádzky, teda sieť predajní kobercov a parkiet. Začala hľadať spôsob ako financovať svoje mzdové náklady, odvody, energie, nájomné a iné bežné prevádzkové náklady. Podľa riaditeľa firmy Jutex Slovakia Júliusa Horvátha najprv požiadali úrad práce o vyplatenie príspevku na úhradu časti mzdy pre zamestnancov. „Táto pomoc od štátu je však administratívne aj časovo náročnejšia a pokryje len časť mzdových nákladov. Doteraz sme peniaze neobdržali,“ hovorí Horváth.

Minister hospodárstva Richard Sulík v polovici apríla hovoril o záujme všetkých veľkých bánk, no potvrdená bola najprv len Slovenská sporiteľňa. Až neskôr sa pridali VÚB banka a BKS Bank. Podľa vyjadrení hovorcu VÚB banky Dominika Mišu o úverové záruky v antikorona programe u nich požiadali desiatky firiem. „Niektoré sa už začínajú čerpať, viaceré sú ešte na schvaľovaní a ďalšie sa posudzujú,“ povedal pre agentúru SITA Miša. Avšak bližšie informácie o tom, či už reálne nejaký podnikateľ dostal prostriedky na účet, nechcel priblížiť. Pobočka BKS bank, ktorá dohodu k programu tiež podpísala, na otázky agentúry SITA nereagovala.

Za negatívum programu člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy Norbert Hovančák považuje objem záruk, ktoré môže banka sprostredkovať. „Už v prvých dňoch spustenia programu bol totiž dopyt niekoľko násobne väčší ako ponuka,“ uviedol Hovančák. Miša z VÚB banky však doplnil, že prostriedky v antikorona programe sa budú opäť navyšovať. „Čiže chceme úvery poskytovať rýchlo a efektívne,“ dodal Miša.

K pomoci sa najnovšie pridala aj UniCredit Bank. O podpísaní dohody informovali v pondelok 4. mája. Podpredseda predstavenstva a Investičný riaditeľ Slovak Investment Holding Peter Dittrich skonštatoval, že UniCredit Bank je pri podpore malých a stredných podnikov dlhoročný partner holdingu. Banka sa dlhodobo zameriava na malé a stredné firmy.

Antikorona záruka je nový finančný nástroj, ktorý spoločnosť Slovak Investment Holding pripravila s cieľom pomôcť podnikateľom vysporiadať sa s aktuálnou situáciou. Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podnikateľov, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Preklenovacie úvery by mali pomôcť firmám prekonať finančné ťažkosti spôsobené núteným zatvorením alebo obmedzením prevádzky a i napriek krízovej situácii udržať pracovné miesta. O úver budú môcť podnikatelia požiadať prostredníctvom svojej banky, ktorá celý proces administruje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS