Záujem o 49-percentný podiel ruskej spoločnosti Jukos v slovenskom Transpetrole prejavila ruská ropná spoločnosť Tatnefť. Na tlačovej besede po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom to povedal ruský prezident Vladimír Putin.
Tatnefť je šiestym najväčším ruským a 30. najväčším svetovým producentom ropy. Z pohľadu objemu zásob zastáva 18-te miesto v rebríčku svetových spoločností. Ročná ťažba firmy dosahuje približne 25 mil. ton ropy, kumulatívne firma doteraz vyťažila 2,8 mld. ton ropy. Vyťaženú ropu Tatnefť exportuje na Ukrajinu, ale venuje sa aj jej spracovaniu. Ďalej sa zaoberá výrobou motorových olejov, z chemickej výroby je to napríklad výroba pneumatík. S produktmi firmy sa obchoduje na komoditných trhoch v Londýne aj New Yorku.
V roku 2003 vyťažil Tatnefť 24,669 mil. ton ropy a 728 mil. metrov kubických zemného plynu. Firma podľa zverejnených informácií očakávala v roku 2003 zisk približne 114 mld. rubľov. Firma prejavila aj záujem o privatizáciu českého holdingu Unipetrol, zo súťaže však bola vyradená.
Putin v piatok ešte po rokovaní so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom uviedol, že o akcie Transpetrolu, ktoré sú v portfóliu Jukosu, prejavili záujem dve firmy, meno druhej však zatiaľ nespresnil. O spätné odkúpenie 49-percentného podielu v Transpetrole, ktorý vlastní ruská rafinérska spoločnosť Jukos, má záujem aj Slovenská republika.
Po tom, ako sa Jukos dostal do vážnych ekonomických problémov, minister hospodárstva Pavol Rusko v novembri minulého roku povedal, že Slovenská republika urobí všetko preto, aby 49 % akcií Transpetrolu získala späť. „Slovensko chce byť prvým záujemcom o tento podiel a to prakticky okamžite, ako sa ruská strana k takémuto kroku odhodlá,“ uviedol vtedy Rusko. Ako ďalej dodal, slovenská strana poslala ruskej vláde list s prejavením záujmu o kúpu tohto podielu a predpokladá, že ruská federácia tento záujem podporí.
Ruský prezident Vladimír Putin však podľa medializovaných informácií o slovenskej iniciatíve ešte pred návštevou Slovenska vôbec nevedel. „Predovšetkým je to záležitosť, ako u nás hovoríme, hospodárskeho subjektu, teda vecou samotného Jukosu. Neviem, či sa chystá alebo nechystá predávať svojich 49 % a ani neviem, čo sa s týmito percentami robí. Vôbec to netuším. Ale jedno je pre nás úplne jasné. Zákonné záujmy Slovenska sa musia v každom prípade zohľadniť,“ uviedol Putin v rozhovore pre Slovenský rozhlas, odvysielanom 22. februára.
Štát podpísal zmluvu o predaji minoritného balíka akcií Transpetrolu s Jukosom 28. januára 2002, pričom hodnota transakcie predstavovala 74 mil. USD. Balík 51 % akcií Transpetrolu stále vlastní SR.