ČLÁNOK




O spôsobe privatizácie RIF sa rozhodne tento týždeň
4. júna 2001

Fond národného majetku ST tento týždeň dostane právnu analýzu, na základe ktorej rozhodne o spôsobe predaja akcií Reštitučného investičného fondu. Uviedol to pre Finančné noviny prezident Prezídia Fondu národného majetku SR Jozef Kojda.

FNM predáva akcie štátnych rôznymi metódami privatizácie od kupónovej metódy, cez verejnú súťaž až po predaj vopred určenému vlastníkovi. Akcie privatizovaných podnikov boli vydané na základe zákona o veľkej privatizácii. Akcie Reštitučného invetsičného fondu Fond národného majetku SR nadobudol iným spôsobom. Existujú dve rôzne stanoviská k možnému predaju podielu akcií FNM potenciálnemu nadobúdateľovi.

„Existuje niekoľko záujemcov o akcie Reštitučného investičného fondu. S niekoľkými som sa stretol. Akékoľvek konkrétne rokovania sú predčasné a nechcel by som vzbudzovať plané nádeje. Závery pred ako dostaneme právnu analýzu sú predčasné. Ak by sa na základe analýzy musel meniť zákon o veľkej privatizácii, privatizácia prichádza do úvahy až v poslednom kvartáli tohto roku, poznamenal v tejto súvislosti Kojda.

Fond národného majetku SR je najväčším akcionárom RIF a v súčasnosti vlastní približne 43% akcií. Veľký balík v Reštitučnom fonde vlastní ďalší štátny akcionár – Slovenský pozemkový fond. Ten kontroluje takmer 15,7% akcií. Okrem toho asi 20 % akcií kontroluje americký súkromný investičný fond Bookdale Group, časť akcií je na majetkovom účte maklérskeho domu Wood & Co.

Majetok RIF sa vytvoril pridelením 3 % akcií z takmer každého privatizovaného podniku.

Za to, prečo sa v poslednom období do Reštitučného invetsičného fondu nedostali 3% akcií z privatizovaných spoločností, napríklad Slovenských telekomunikácií, alebo Slovenského plynárenského priemyslu, je podľa Kojdu zodpovedné Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR a Vláda SR. Ministerstvo predkladá privatizačné projekty a vláda ich schvaľuje.

Hospodárenie a.s. RIF skončilo v roku 2000 so ziskom 94,08 mil. Sk. Spoločnosti sa tak nepodarilo splniť obchodno-finančný plán, ktorý predpokladal kladný hospodársky výsledok na úrovni 139,9 mil. Sk.

Hospodárenie fondu sa z takmer 3 mld straty za rok 1999 dostalo opäť do čiernych čísel. Na ziskovom hospodárení sa najväčšou mierou podieľal kladný hospodársky výsledok z finančných činností v objeme 231,9 mil. Sk. Negatívne sa na hospodárení fondu prejavil prevádzkový hospodársky výsledok, ktorý skončil v roku 2000 stratou takmer 30 mil. Sk. S ešte vyššou stratou na úrovni 268,5 mil. Sk skončilo mimoriadne hospodárenie spoločnosti. Medzi mimoriadne náklady nezarátané v obchodnom pláne sa v roku 2000 zaradilo aj zavedenie nútenej správy v Slovenskej kreditnej banke. RIF následne postúpil svoju pohľadávku voči tejto banke tretím osobám, čím zaznamenal stratu vo výške 62,6 mil. Sk. Hospodárenie fondu čiastočne ovplyvnila aj zmena charakteru a tým aj úročenia termínovaného vkladu RIF v Investičnej a rozvojovej banke. To podľa vedenia fondu predstavovalo zníženie plánovaných výnosov z bankových vkladov o 19 mil. Sk. Akcie reštitučného invetsičného fondu získavali tí občania, ktorým štát nemohol vrátiť majetok, ako finančnú kompenzáciu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 10. 2024

USD 1,098 0,000
CZK 25,313 0,033
GBP 0,838 0,001
HUF 400,550 1,530
CAD 1,498 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS