ČLÁNOK
O spoločnom podniku SPP a FNM vláda zrejme 16. júna
7. júna 1999

Minister hospodárstva Ľudovít Černák predpokladá, že vláda 16. júna prerokuje vytvorenie spoločného podniku Fondu národného majetku (FNM) SR a Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorý má spravovať akcie Nafty Gbely a Nafty Trade. Ako povedal pre agentúru SITA, právnici FNM a SPP každý deň rokujú o získaní týchto akcií od bývalého vysokého funkcionára HZDS Vladimíra Poóra. „Je tam množstvo drobných právnických úskalí, ktoré treba prekonávať, ale črtajú sa právnicky čisté riešenia, ktoré predpokladajú, že FNM a SPP napokon budú spolumajiteľmi spoločného podniku,“ povedal Černák.
Minister sa neobáva, že by Vladimír Poór mohol predať Naftu zahraničnému investorovi. Vďaka doterajšej taktike SPP neexistuje dlhodobý kontrakt na skladovanie plynu a SPP by pravdepodobne neuzavrel dohodu s niekým, kto by išiel vyslovene proti jeho záujmom, vysvetlil. Ak by sa niekto proti vôli vlády stal majiteľom zásobníkov Nafty, nebolo by mu to podľa ministra nič platné, pretože SPP môže skladovať zemný plyn aj inde. Dodal, že SPP uzavrel predbežné dohody na Ukrajine, v Rakúsku a v ČR.
Vytvorenie spoločného podniku SPP a FNM v pomere 50:50 podporila vláda 19. mája. Ľ. Černák vtedy pre agentúru SITA povedal, že týmto riešením ostanú zachované strategické záujmy SR, polovička očistenej a revitalizovanej spoločnosti bude ponúknutá zahraničným investorom. Ozdravenie Nafty Gbely, ktorá má voči veriteľom a bankám záväzky vo výške 3,5 mld. Sk, bude financovať SPP. Podľa ministra je v záujme SPP i Slovenska, aby výberové konanie prebehlo veľmi rýchlo. Záujem o vstup do spoločného podniku už prejavili prakticky všetci európski plynári, ako i najsilnejšie svetové plynárenské spoločnosti.
Prezident FNM Ľudovít Kaník pre agentúru SITA potvrdil, že svoj podiel predajú hneď, ako bude známy dôveryhodný investor. Pripustil, že fond môže predať svoj 50-percentný podiel partnerovi v spoločnom podniku – SPP. „Pre nás je investor ako investor,“ povedal šéf FNM. Zároveň ale zdôraznil, že fond svoje akcie predá len silnému investorovi a záleží na tom, či bude mať SPP dosť prostriedkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS