ČLÁNOK
O privatizačnej komisii SPP rozhodne koaličná rada
20. apríla 2001

O konečnej podobe osobitej pracovnej komisie, ktorá má zabezpečiť dohľad štátu nad procesom privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), rozhodne koaličná rada. Podľa správy, ktorú na rokovanie kabinetu predložil minister hospodárstva Ľubomír Harach, predsedom komisie mal byť vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Malo sa tiež zmeniť personálne obsadenie komisie. Ministerka privatizácie Mária Machová však uplatnila právo veta, a tak bolo rokovanie o správe o stave privatizácie SPP prerušené.

Ministerka opätovne upozornila na fakt, že právomoci jej rezortu sú jasne určené. Podľa nej existujú aj iné prípady, kedy sa spochybňujú právomoci ministerstva vstúpiť do procesu privatizácie. Ako M. Machová zdôraznila, na koaličnej rade otvorí otázky kompetencií, ústavnej zodpovednosti a trestnoprávnej zodpovednosti v privatizácii SPP.

Pracovná komisia na prípravu, koordináciu a kontrolu privatizácie SPP má rozhodovať o strategickom postupe procesu privatizácie podniku a o výbere jeho nadobúdateľa. Komisia má však len poradný charakter a nemôže zmeniť rozhodnutie vlády o výške privatizovanej účasti v SPP. Členmi komisie sú zástupcovia rezortného ministerstva privatizácie, ministerstva hospodárstva, Fondu národného majetku a Národnej rady SR.

Podľa ministerky Machovej ostane 51-percentný balík v portfóliu Fondu národného majetku, výkon akcionárskych práv k týmto akciám by mal však fond previesť na Ministerstvo hospodárstva SR. Privatizácia 49-percentného podielu v plynárenskom podniku by mala Slovensku priniesť doteraz najväčšie privatizačné príjmy. Trhová hodnota podniku sa odhaduje na 6 až 8 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS