ČLÁNOK




O privatizáciu Slovenských elektrární sa výrazne zaujímajú ruské spoločnosti
10. decembra 2003

O Slovenské elektrárne (SE), a. s. majú výrazný záujem viaceré ruské spoločnosti.

Energetický koncern RAO UESR sa v naštartovanej privatizácii uchádza o celé elektrárne, vrátane jadrových aktív. S koncernom vo veci úzko spolupracuje aj plynárenská spoločnosť Gazprom, ktorá bola v minulosti aj súčasťou privatizačného konzorcia pri kúpe 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Eminentný záujem o dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach má firma Atomenergoexport zo strojárskej skupiny OMZ. TASR o tom informoval dôveryhodný zdroj blízky ruskej strane.

Okrem RAO UESR chcú elektrárne ako celok privatizovať aj České energetické závody (ČEZ). Ako nedávno uviedol český minister priemyslu a obchodu Milan Urban, česká vláda za to slovenskej strane ponúkne pravdepodobne i podiel v samotnom energetickom koncerne ČEZ. Väčšinový balík si však chce udržať aj naďalej. V súčasnosti česká vláda vlastní v ČEZ 68 %. „Ponuka podielu je jednou z možností, ktorú prerokovávame so slovenským ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom. Nie je to diskusia o ponuke 16-% podielu, ale nižšom podiele okolo 3 %,“ konštatoval nedávno v rozhovore pre Reuters M. Urban.

Predmetom privatizácie, ako povedal v pondelok P. Rusko, by sa mal stať balík 51 až 66 % akcií SE. Minister už viackrát naznačil, že preferuje ich privatizáciu ako celku.

Dôležitým výberovým kritériom bude podľa neho okrem iných aj schopnosť uchádzačov dostavať jadrové bloky 3. a 4. v Mochovciach. O ich dostavbe rozhodne vláda definitívne až na základe štúdií o výhodnosti, ktoré majú do konca januára pripraviť pre Ministerstvo hospodárstva (MH) SR medzinárodná poradenská spoločnosť Deloitte & Touche, Centrum pre jadrovú bezpečnosť a americká firma ENPRIMA, Ltd. Podľa ministrových slov výhodnosť dostavby má byť posudzovaná na základe konkurencieschopnosti elektriny vyrobenej v nových blokoch na domácom, ale aj zahraničnom trhu.

Okrem RAO UESR a ČEZ doručili tzv. Letter of intent aj ďalšie tri nemenované spoločnosti. Ich mená však zatiaľ nie sú známe.

Pôvodne sa do súťaže o SE prihlásilo desať firiem, z toho dve slovenské. Prihlášky žilinskej a.s. SAVAS a Hornonitrianskych baní Prievidza, a.s. však privatizačný poradca nakoniec neodporučil ani len zaradiť do ďalšieho procesu. Oficiálnymi dôvodmi bola nedostatočné skúsenosti v energetike a kapitálová primeranosť. Podľa dôveryhodných zdrojov sa ku koncu novembra do znovuotvoreného tendra slovenskej vlády na predaj SE prihlásili okrem slovenských firiem aj český ČEZ, ruský RAO UESR, americký AES, rakúsky Verbund, nemecký E.ON, taliansky Enel, belgický Electrabel a britský International Power.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS