ČLÁNOK
O privatizácii IRB bude OTP Bank opäť rokovať
27. júna 2001

OTP Bank, ako jediný oficiálny záujemca o privatizáciu 69,56-percentého podielu v Investičnej a rozvojovej banke, a.s. (IRB) sa v pondelok stretla s pracovnou skupinou pre privatizáciu IRB. Rokovania o kúpe banky by mali pokračovať vo štvrtok. Informoval o tom hovorca ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR Róbert Merva.

Ponúkaná cena za podiel v IRB sa podľa zástupcu generálneho riaditeľa OTP László Wolfa približovala k médiami odhadovanej výške 1,5 až 2 mld. Sk. Prvú ponuku OTP vypracovala slovenská kancelária Deloitte & Touche spolu s právnickou kanceláriou.

Maďarská sporiteľňa predložila komisii svoju ponuku na kúpu IRB 8. júna. Ministerka privatizácie Mária Machová ju však na návrh výberovej komisie odporučila spresniť, a tak maďarská strana začala pripravovať jej nové znenie. Pripomienky komisie sa týkali nielen ceny, ale aj a ďalších častí ponuky.

Podľa denníka SME sa o IRB začala zaujímať švajčiarska banka UBS, ktorá vznikla v roku 1998 fúziou Union Bank of Switzerland a Swiss Bank Corporation, ako aj ďalšie dve slovenské finančné skupiny. Podľa informácií denníka zvažuje UBS ponúknuť v prípade záujmu štátu približne dvojnásobok sumy, ktorú ponúkne OTP Bank, oficiálne však svoj záujem nedeklarovala. Tieto informácie však predstavitelia UBS odmietli komentovať. Prípadný nový záujemca ale v súčasnosti nemôže do tendra zasiahnuť, pretože maďarská OTP Bank má na kúpu exkluzivitu. Nový investor sa tak môže o banku uchádzať len v prípade, že by negociácie s maďarskou sporiteľňou skončili negatívnym výsledkom.

Podľa nepotvrdených správ agentúry MTI plánuje OTP Bank okrem 70-percentného podielu na základnom imaní vo vlastníctve štátu odkúpiť v druhej fáze aj ďalších viac ako 20 % akcií IRB. Pravdepodobne pôjde o balík, ktorý vlastní Slovenská poisťovňa, a.s., druhý najvýznamnejší akcionár s 23-percentným podielom.

IRB ku koncu mája dosiahne podľa predpokladov predstaviteľov banky zisk vo výške 35 mil. Sk, v rovnakom období minulého roka pritom vykazovala stratu 195,4 mil. Sk. Čistý výnos z finančných činností banky dosiahol 275,8 mil. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 192,9 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS