ČLÁNOK
O podiel v SE majú záujem ďalší uchádzači
22. júla 2003

Energetické spoločnosti minimálne zo šiestich európskych krajín a z USA majú záujem o kúpu kontrolného podielu v dominantnom slovenskom výrobcovi elektrickej energie Slovenských elektrárňach, a.s. (SE). Informoval o tom zdroj oboznámený s plánom predaja. Slovenská vláda predpokladá sprivatizovať minimálne 49 % SE, čo by bola posledná z veľkých privatizácii na Slovensku.

Na jeseň minulého roku prejavili záujem o 49-percentný podiel v SE podľa zdroja agentúry Reuters nemecké firmy E.ON a EnBW, rakúsky Verbund, taliansky Enel, francúzska firma Electricité de France a britský International Power. Ako ďalej zdroj uvádza, neskôr deklarovali svoj záujem aj americká spoločnosť AES Corp a česká energetická firma ČEZ, ktoré oznámili, že pravdepodobne taktiež predložia ponuku na kúpu spomínaného podielu.

Slovenská vláda na svojom minulotýždňovom rokovaní rozhodla o znovuotvorení tendra na privatizáciu SE, keďže pôvodní záujemcovia neprejavili dostatočný záujem o nukleárne aktíva elektrární. Agentúra Reuters kontaktovala spoločnosti, ktoré by prichádzali do úvahy, avšak tieto neboli schopné okamžite odpovedať, alebo odmietli vec komentovať.

Dlhodobo odďaľovaný proces predaja uviazol kvôli nedostatočnému záujmu o vysoko zadlžené nukleárne aktíva firmy. Slovenská vláda v súčasnosti uvažuje o rozdelení spoločnosti a jej následnom predaji ako dvoch samostatných celkov, pričom jeden bude nukleárny a jeden konvenčný. Od vyhlásenia tendra na privatizáciu SE nedosiahlo ministerstvo hospodárstva, ktoré má nad celým procesom dozor, takmer žiaden pokrok, pričom si za to vyslúžilo kritiku ministerstva financií. Predstavitelia SE uviedli, že predaj sa pravdepodobne nepodarí dokončiť ani do konca budúceho roku. Vďaka rozhodnutiu pripustiť k tendru nových potenciálnych kupcov sa však tento proces môže značne urýchliť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS