ČLÁNOK
O osude služby Napster rozhodne odvolací súd
12. februára 2001

Obvodný odvolací súd v San Fanciscu rozhodne o najbližšej budúcnosti internetovej spoločnosti Napster Inc a zároveň aj o rovnomennej internetovej službe, ktorú táto spoločnosť prevádzkuje. Vyplýva to z oznamu, ktorý súd zverejnil na svojej internetovej stránke. Žalobu voči Napsteru podala Americká asociácia nahrávacieho priemyslu (RIAA) kvôli porušovaniu autorských práv. K nemu malo dôjsť bezplatnou výmenou hudobných nahrávok na internete.

Rozhodnutie o zastavení distribúcie materiálov chránených copyrightom vydala koncom júla minulého roka okresná sudkyňa Marilyn Patel na základe žaloby RIAA. Asociácia zastupuje viacero spoločností vrátane „veľkej päťky“ nahrávacích spoločností BMG Entertainment, EMI Recorded Music, Sony Music Group, Universal Music Group a Warner Music Group. Vzápätí sa Napster proti tomuto rozhodnutiu odvolal, pričom odvolací súd pozastavil realizáciu pôvodného rozhodnutia. V októbri potom súd oznámil, že prerušuje rokovanie na bližšie neurčenú dobu, pričom Napster mal prevádzku aj naďalej povolenú.

V októbri uzavrela materská spoločnosť BMG Entertainment, Bertelsmann AG, s Napsterom dohodu, na základe ktorej mal BMG odstúpiť od súdneho procesu. Aplikáciu Napster si možno zdarma stiahnuť z internetu. Po jej nainštalovaní má užívateľ možnosť pripojiť sa na server, kde si môže vymieňať si skladby vo formáte „mp3“ s ostatnými pripojenými užívateľmi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS