ČLÁNOK
O navrhovanej cene akcií VSŽ existujú pochybnosti
10. júla 2003

Vláda v stredu neschválila návrh na predaj akcií VSŽ z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM), pretože podľa podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša existujú pochybnosti, či cena vygenerovaná kapitálovým trhom je objektívna a relevantná. „Vláda dospela k záveru, že cena vygenerovaná na trhu nemusí byť objektívna aj z hľadiska objemu, ktorý je obchodovaný na kapitálovom trhu,“ uviedol Mikloš.

Vláda však zároveň podľa Mikloša nestanovila prezidentovi FNM žiadny termín, do ktorého by mal predložiť nový návrh na predaj akcií VSŽ. „Do uskutočnenia valného zhromaždenia VSŽ, ktoré bude 24. júla, to však fond už zrejme nestihne,“ konštatoval Mikloš. Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva hospodárstva SR Evy Šimkovej je potrebné pôvodný návrh fondu na predaj akcií VSŽ ešte analyzovať.

Fond chcel svoj 16,46-percentný balík akcií VSŽ predávať prostredníctvom kapitálového trhu pri minimálnej cene za jednu akciu 88 Sk, ktorú schválil Výkonný výbor FNM. Ak by sa podarilo zrealizovať predaj celého balíka akcií pri tejto cene, za 2 708 116 kusov akcií by fond zinkasoval vyše 238 mil. Sk.

„Vzhľadom na nesúhlas vlády fond nevie presne určiť časový horizont, kedy by mohol za akcie získať finančné prostriedky a použiť ich podľa schváleného rozpočtu v prospech jednotlivých rezortov,“ povedala v reakcii na negatívne stanovisko vlády pre agentúru SITA hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Štátny rozpočet ale podľa Mikloša v tomto roku nepočíta s prostriedkami z predaja týchto akcií. „Rozpočet FNM však zrejme áno, ale nejde o čiastku, ktorá by bola zásadná,“ dodal Mikloš.

Ako ďalej uviedla Lesajová, v prípade, že plánované valné zhromaždenie (VZ) VSŽ schváli návrh jedného z akcionárov ukončiť verejné obchodovanie s akciami spoločnosti, fond plánuje využiť následnú povinnú ponuku na kúpu akcií, ktorú bude musieť VSŽ vyhlásiť. „FNM na valnom zhromaždení bude hlasovať proti ukončenou verejnej obchodovateľnosti, vzhľadom na aktuálnu akcionársku štruktúru a výšku nášho podielu však nemáme väčšiu možnosť rozhodnutie VZ ovplyvniť,“ dodala Lesajová.

Návrh na ukončenie verejného obchodovania s akciami VSŽ predloží na júlovom VZ spoločnosť Penta Investments Limited, ktorá vlastní 31,8 % akcií VSŽ. Vyše 31 % akcií kontroluje aj britská firma A.R.T. Investments Limited, drobní akcionári potom ďalších 20 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS