ČLÁNOK
O kúpu SLKB a SLK SAM prejavilo záujem 10 spoločností
15. januára 2002

Podmienky účasti v tendri na predaj spoločností Slovenské lodenice Komárno, a.s. Bratislava (SLKB) a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM) splnilo prevzatím informačného memoranda na Fonde národného majetku (FNM) SR desať podnikateľských subjektov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Podľa jej slov nebude v tejto súťaži hlavným faktorom výberu výška kúpnej ceny. „Rozhodujúca bude schopnosť zabezpečiť kontinuitu výrobného programu a vyrovnanie sa so starými záväzkami,“ dodala Lesajová.

Konečným termínom na prevzatie informačných materiálov a tým aj na prejavenie záujmu o kúpu SLKB a SLK SAM bol piatok 11. januára. Zatiaľ len holandská investičná spoločnosť Oost Europa Participaties (OEP) BV uviedla, že splnila podmienky účasti v tendri. Aktivity spoločnosti spočívajú v správe fondov so sídlami v Holandsku, Luxembursku a na Slovensku.

Zámer predať 100-percentné majetkové účasti vo firmách SLKB a SLK SAM zverejnil FNM 3. januára. Akcie vo vlastníctve dcérskej spoločnosti fondu, Dlhopisu, o.c.p., a.s., sa budú predávať prostredníctvom výberového konania. Majetková účasť Dlhopisu predstavuje 100 kusov akcií SLKB v menovitej hodnote jednej akcie 10 tis. Sk a 85 308 kusov akcií spoločnosti SLK SAM v menovitej hodnote jednej akcie 1000 Sk. Podľa predošlých informácií prezidenta FNM Jozefa Kojdu je tretina akcií spoločnosti SLK SAM blokovaná predbežným opatrením, v čase predaja akcií by však mal byť k dispozícii celý 100-percentný podiel.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz.

Rozhodnutie o vyhlásení tendra slovenská vláda uprednostnila pred alternatívou priameho predaja akcií SLKB vopred určenému záujemcovi. Podľa informácií Kojdu medzi záujemcami figurovali konzorcium HypoVereinsbank a Creditanstalt, Lodenice Mělník a bližšie nešpecifikovaná ruská spoločnosť. Svoj záujem verejne prezentovala aj spoločnosť Penta Group, ktorá chce akcie SLKB získať v spolupráci so zahraničným partnerom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS