ČLÁNOK
O korupcii sa hovorí len potichu
5. marca 2001

Ministerka financií nedávno vyhlásila, že vie o prípade, keď si ktosi z večera do rána kúpil sudcu, aby rozhodol v jeho prospech. Výrok bol „zakótovaný“ v čase, keď sa Fond na ochranu vkladov hlásil o svoje peniaze pri likvidácii skrachovanej banky. Ministerka bola diskrétna, nehovorila o konkrétnom prípade, vyvŕšila sa len na profesii. Je prakticky nemožné, aby zákon o ochrane vkladov neprešiel procedúrou pripomienkovania (ak dokonca nie autorstvom) na ministerstve financií. Spochybniť prácu jedného sudcu je výrazne jednoduchšie, ako priznať, že aparát úradu odovzdal dielo viac ako nedokonalé.

Je skoro isté, že nie všetci sudcovia sú anjeli. Ak ministerka mala dôkaz o podplácaní, potom mala konať. Neúplatní sudcovia by boli vďační, že očistila stav od jedného úplatkára. Motívom pre útok bolo zrejme iba poznanie, že sudca nekonal v záujme štátu, ktorý bol iba želaný. Ak sa však nad zákon dostanú predstavy moci, nemajú súdy žiaden zmysel.

Spoločnosť je korupciou presiaknutá, prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že s prejavmi podplácania, poskytovania protislužieb či uprednostňovania sa stretol prakticky každý občan. Napriek tomu je štatistika odhalených a odsúdených prípadov korupcie a úplatkárstva chudobná, ba zvádza až k spokojnosti. Akoby všetko bolo v poriadku. Možno je to aj preto, že o korupcii sa ľahšie hovorí anonymne, možno sú obavy z dôsledkov väčšie ako efekt zlepšenia stavu. Sťažovať sa oplatí len ak od úradu, inštitúcie či úradníka už nikdy nebude sťažovateľ potrebovať potvrdenie, rozhodnutie alebo schválenie.

Vzorce správania sú nastavené na vysokú mieru tolerancie voči drobným pozornostiam, pričom veľkosť drobnosti je veľmi relatívna. Vláda vyhlásila korupcii boj. Arzenál do zbrojnice znášajú aj úrady a úradníci. Do akčných plánov si prepašovali úlohy, ktorých charakteristikou je často iba formálnosť. Za boj proti korupcii sa tak považuje už aj dodržiavanie zákona, smernice alebo kontrolného postupu. Prínosom jedného z úradov ústrednej štátnej správy je záväzok postupovať predpísaným spôsobom pri nákupe leteniek a cestovných lístkov.

Výraznú zmenu možno očakávať, ak korupcia prestane byť témou intímnych rozhovorov a zo šepkania sa stane zrozumiteľná reč. V tomto zmysle je aj minister len občan.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS