ČLÁNOK
O. Kolár dostal okamžitú výpoveď kvôli vystúpeniu v rozhlase
1. júna 2001

Vedúci úseku informačných technológií Investičnej a rozvojovej banky (IRB), a.s. Bratislava Ondrej Kolár dostal okamžitú výpoveď. Príčinou výpovede bolo jeho vystúpenie v programe Žurnál rozhlasovej stanice Twist. Kolár sa nepriamo zmienil o možnom nátlaku na jeho osobu v súvislosti s verejnou súťažou na dodávku elektronického bankovníctva v Investičnej a rozvojovej banke Ľuboš Vražda včera podpísal príkaz, ktorým zakazuje vstup Kolára do IRB na území celej Slovenskej republiky.

Na otázku o možnom nátlaku povedal: „Dá sa to tak povedať.“ Reálne mal nátlak formu upozornenia na porušenie pracovnej disciplíny a vyústil do výpovede. V súvislosti s okamžitým zrušením pracovného pomeru sa Kolár písomne obrátil na podpredsedu vlády Ivana Mikloša a ministerku financií Brigitu Schmögnerovú.

Kolár sa pre viac ako piatimi týždňami sťažoval prezidentovi banky Adamovi Celušákovi na priebeh a transparentnosť verejnej súťaže. Prezident a predstavenstvo dodnes nereagovali. Dozorná rada sa zaoberala prípadom na svojom zasadnutí minulý týždeň.

Po ňom odvolala z funkcie prezidenta banky Adama Celušáka a viceprezidenta banky Pavla Vladoviča. Branislav Ondruš, podpredseda Strany demokratickej ľavice, ktorý poukázal na možnosť politickej korupcie, sa ospravedlnil za vlastné výroky ministerke financií Brigite Schmögnerovej. Do prípadu je zapletený Jaroslav Kmeť, ktorý podľa odvolaného viceprezidenta Jaroslava Belása spolu s Vladovičom manipulovali priebehom verejnej súťaže. Vladovič po svojom odvolaní verejne kritizoval Belása s poukázal na to, že depozitné vklady, ktoré banka ponúkala klientom ju poškodzujú.

Bývalý viceprezident IRB Jaroslav Belás odmieta zodpovednosť za výsledky verejnej súťaže na dodávku systému elektronického bankovníctva. Oficiálnym dôvodom odvolania Belása bol vkladový produkt. V čase trvania termínového vkladu bolo možné zväčšiť úročenú sumu.

„V situácii, v ktorej som preberal banku koncom roka 1999 a 2000 so banku preberal v takom stave, že bolo potrebné nájsť všetky možné spôsoby aby sa banka oživila a bola zaujímavá pre strategického z investora z hľadiska trhového podielu, „komentoval zavedenie tohto produktu Belás. Tvrdenia, že tento produkt poškodzuje banku sú podľa Belása účelové a majú spochybniť jeho odborný kredit. Belás externe učí na Ekonomickej univerzite a je spoluautorom monografie Retailové bankovníctvo. „O tom, že sa banka politizuje som informoval predsedu dozornej rady Vladimíra Dvořáčka a prezidenta banky v decembri minulého roku,“ poznamenal Belás. Odpoveďou na to bolo konštatovanie, že je to v záujme akcionára. Belás odmieta zodpovednosť za výsledok verejnej súťaže, pretože vo výberovej komisii a v predstavenstve nehlasoval za spoločnosť Legato Systems. Nepodporil ju, preto lebo verejná súťaž nebola transparentná.

Firma Legato Systems ešte nikomu nedodala ani jeden systém elektronického bankovníctva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS