ČLÁNOK
O klientoch nebankových subjektov by mal rozhodnúť súd
18. marca 2002

Právo na odškodnenie občanov v prípade bankrotu nebankových subjektov môže potvrdiť, resp. zamietnuť len nezávislý súd. „Vyhlásenie vlády, že nedá ani korunu poškodeným klientom skrachovaných nebankových subjektov nemá oporu v zákone,“ povedal na piatkovej tlačovej besede výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Ondrej Srebala.

Podľa jeho slov je základným problémom posúdenie, či orgány štátu postupovali správne a či porušili zákonom uložené povinnosti konať. „Právo na odškodnenie občanov v prípade nesprávneho úradného postupu zakladá Ústava SR,“ uviedol. Za nesprávny úradný postup sa považuje podľa neho aj nečinnosť štátnych orgánov tam, kde mali konať. Predstavitelia SNSĽP tvrdia, že ak by sa potvrdil nesprávny postup štátnych orgánov podľa zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú rozhodnutím orgánu štátu alebo jeho nesprávnym úradným postupom, tak štát zodpovedá za spôsobenú škodu.

Predseda Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) Kamil Vajnorský zdôraznil, že ich cieľom je, aby nedošlo opätovnému poškodeniu ľudí a aby sa rozhodlo, kto je za vzniknutú situáciu zodpovedný. „Rovnako ale chceme predísť politickému zneužitiu poškodených občanov,“ dodal v súvislosti s blížiacimi sa voľbami. JDS bude podľa Vajnorského úzko spolupracovať s SNSĽP pri riešení sporov v súvislosti s bankrotom nebankových subjektov.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zriadila Národná rada SR v roku 1993. Hlavným poslaním strediska je napomáhanie rozvoja účinného systému ochrany ľudských a občianskych práv na Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS