ČLÁNOK
O každý z rozvodných energetických podnikov sa zaujíma 9 investorov
28. januára 2002

Piatok bol posledným dňom, keď mohli záujemcovia o privatizáciu slovenských rozvodných energetických podnikov (REP) predkladať záväzné ponuky na kúpu podielov. Záujem o 49-percentný podiel v Západoslovenskej energetike, a.s., (ZSE) prejavilo 9 spoločností. Privatizačný poradca zaevidoval 9 ponúk o minoritný podiel v Stredoslovenskej energetike, a.s., (SSE). Akcie Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSE) sa pokúša získať takisto 9 spoločností. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chalmovský.

Záujem o 49-percentné podiely vo všetkých troch slovenských regionálnych distribútoroch elektrickej energie ešte pred oficiálnym termínom prostredníctvom médií potvrdili nemecká firma RWE Plus, česká spoločnosť ČEZ a belgická skupina Electrabel. O získanie podielu by sa mal pokúšať aj nemecký koncern E.ON Energie a francúzska spoločnosť Electricité de France (EDF), tieto firmy však nespresnili, o podiel ktorého podniku majú záujem. Rakúska spoločnosť EVN spoločne s Wien Energie deklarovala záujem zúčastniť sa privatizačného procesu, EVN však chce získať podiel pravdepodobne iba v jednej spoločnosti, nakoľko slovenská strana neplánuje predať všetky tri spoločnosti jednému záujemcovi. Nemecká skupina Energie Baden-Württemberg AG a česká spoločnosť Severomoravská energetika, a.s. sa chcú uchádzať o Západoslovenskú energetiku.

SSE má základné imanie 3,5 mld. Sk, základné imanie VSE predstavuje 3,4 mld. Sk a ZSE má základné imanie 5,9 mld. Sk. Poradcami pri privatizácii rozvodných podnikov sú v prípade ZSE firma CA IB Securities, a.s., o.c.p., poradcom pre SSE sa stala HSBC Investment Bank a pre privatizáciu VSE bola vybraná BNP Paribas. Slovenská vláda plánuje uzavrieť privatizáciu rozvodných podnikov do polovice tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS