ČLÁNOK
O kapitálový vstup do Drôtovne má záujem viacero investorov
26. februára 1999

Ako pre tlačovú agentúru SITA povedal člen predstavenstva spoločnosti Jozef Špirko, najintenzívnejšie rokovania sa v súčasnosti vedú s luxemburskou firmou Trefil Arbed. „Momentálne si vzájomne odovzdávame informácie, ktoré sa analyzujú. Následne príde k ďalším rozhovorom,“ dodal.
Zahraničný investor by mal podľa neho do Drôtovne priniesť know-how, technologické celky, stabilizovať finančnú pozíciu spoločnosti a umožniť prístup na nové exportné trhy. „Zahraničný partner by mal zabezpečiť investície najmä do výroby kordov, čím by sa rozšírili súčasné kapacity,“ poznamenal. Ako doplnil generálny riaditeľ Drôtovne Hlohovec Jozef Strieženec, zámerom podniku je rozvinúť komunikáciu s ďalšími potenciálnymi partnermi. „Záujem belgickej spoločnosti Beckart o Drôtovňu neskončil, stále ho evidujeme,“ poznamenal.
Konkrétny termín a spôsob vstupu zahraničného investora do Drôtovne Hlohovec nie je ešte známy. „Všetko závisí od rozhovorov a stretnutí s partnermi. Našim záujmom je, aby k spolupráci prišlo čím skôr,“ zdôraznil člen predstavenstva J. Špirko. Predstavitelia Drôtovne pritom nevylúčili aj možnosť, že by zahraničný záujemca získal majoritný balík spoločnosti.
Drôtovňa Hlohovec je najväčším výrobcom drôtu na Slovensku. Po ziskoch z predchádzajúcich rokov vykázala spoločnosť za rok 1998 stratu 3,5 mil. Sk. V roku 1996 predstavoval čistý zisk 62,2 mil. Sk a v roku 1997 hrubý zisk 46,7 mil. Sk. Na negatívnom hospodárení podniku sa podpísala najmä recesia v stavebníctve, faktická devalvácia slovenskej meny a nedostatky obchodného oddelenia firmy. Drôtovňa Hlohovec vyrobila v minulom roku tovar za 2,2 mld. Sk, pričom 51 % produkcie smerovalo na export. Najvýznamnejšími obchodnými partnermi spoločnosti boli Spolková republika Nemecko, ČR, Rakúsko a Rumunsko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS