ČLÁNOK
O IRB majú záujem dve renomované finančné inštitúcie
7. novembra 2000

Do 31. októbra, ktorý bol konečným termínom na možné prejavenie predbežného záujmu o privatizáciu majoritného podielu v Investičnej a rozvojovej banke, a.s. (IRB), prejavili o túto bankovú inštitúciu záujem dve renomované finančné inštitúcie s vysokou kredibilitou na finančnom trhu. Pre tlačovú agentúru SITA to povedal Jozef Mach z tlačového oddelenia Ministerstva financií SR. Ich mená odmietol vzhľadom na dôverný charakter celého výberového procesu špecifikovať.

Podľa informácií denníka Trend by jedným z týchto záujemcov mala byť skupina iRegent Group, ktorá donedávna pôsobila pod názvom Regent Pacific. Investičný holding iRegent Group má podľa Trendu sídlo v Hongkongu a zameriava sa na skupovanie podhodnotených aktív na rozvíjajúcich sa trhoch, ich zhodnotenie a následný predaj.

Štát vlastní v IRB prostredníctvom ministerstva financií 65,52 %, Slovenskej poisťovne, a.s. 22,99 % a Fondu národného majetku (FNM) SR 4,04 % základného imania. Podiel majetku určeného na privatizáciu predstavuje 69,56 %, čo je súčet podielu ministerstva a FNM. Angažovanosť Slovenskej poisťovne v procese predaja svojho podielu na základnom imaní banky bude závisieť od konkrétnej ponuky investora. Svoj predbežný záujem v počiatočnom štádiu privatizácie banky avizovala aj rakúska banka Bank für Arbeit und Wirtschaft AG (BAWAG), svoje rozhodnutie však vzápätí prehodnotila.

Výzvu na prejavenie predbežného záujmu o získanie majoritného podielu v IRB vláda zverejnila v tlači už 21. júna. O informačné memorandum mohli potenciálni záujemcovia požiadať do konca júla privatizačného poradcu spoločnosť CA IB Investmentbank AG. Pôvodný termín na prejavenie predbežného záujmu mal vypršať 31. augusta, vláda ho však z dôvodu prekrývania viacerých tendrov na privatizáciu slovenských bánk posunula na 31. október.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS