ČLÁNOK
O IRB má záujem stále iba jeden investor
30. októbra 2000

O privatizáciu Investičnej a rozvojovej banky, a.s., Bratislava (IRB) prejavil záujem doposiaľ iba jeden investor. Novinárom to na tlačovej besede potvrdila ministerka financií SR Brigita Schmögnerová, jeho meno však odmietla zverejniť.

Podľa informácií denníka Trend by jediným záujemcom o IRB mala byť skupina iRegent Group, ktorá donedávna pôsobila pod názvom Regent Pacific. Investičný holding iRegent Group má podľa Trendu sídlo v Hongkongu a zameriava sa na skupovanie podhodnotených aktív na rozvíjajúcich sa trhoch, ich zhodnotenie a následný predaj.

Utorok bude posledným dňom na vyjadrenie záujmu o nadobudnutie vlastníckych podielov v IRB. Šéfka rezortu financií pritom stále verí v úspešné ukončenie privatizačného procesu v banke. Podľa nej však ministerstvo musí počítať so všetkými možnosťami, a preto má v prípade, že sa investor nevyberie, pripravené ďalšie tri až štyri možné alternatívne riešenia. B. Schmögnerová nepoprela, že jedným z nich môže byť aj odobratie bankovej licencie.

Štát vlastní v IRB prostredníctvom ministerstva financií 65,52 %, Slovenskej poisťovne, a.s. 22,99 % a Fondu národného majetku (FNM) SR 4,04 % základného imania. Podiel majetku určeného na privatizáciu predstavuje v prípade IRB 69,56 %, čo je súčet podielu MF a FNM. Angažovanosť Slovenskej poisťovne v procese predaja svojho podielu na základnom imaní banky bude závisieť od konkrétnej ponuky investora. Svoj predbežný záujem v počiatočnom štádiu privatizácie banky avizovala rakúska banka Bank für Arbeit und Wirtschaft AG (BAWAG), svoje rozhodnutie však vzápätí prehodnotila.

Výzvu na prejavenie predbežného záujmu o získanie majoritného podielu v IRB vláda zverejnila v tlači už 21. júna. O informačné memorandum mohli potenciálni záujemcovia požiadať do konca júla privatizačného poradcu spoločnosť CA IB Investmentbank AG. Pôvodný termín na prejavenie predbežného záujmu mal vypršať 31. augusta, vláda ho však z dôvodu prekrývania viacerých tendrov na privatizáciu slovenských bánk posunula na 31. október.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS