ČLÁNOK
O elektronickom hlasovaní vo voľbách
5. decembra 2000

Možnosť elektronického volenia sa diskutuje doteraz najviac v týchto dňoch, a to v súvislosti s voľbami v USA.

Povedzme, že v najbližších parlamentných voľbách nebudete musieť merať cestu do hlasovacej miestnosti, ale jednoducho si zvolíte svojho zástupcu obyčajným kliknutím myšou na vašom počítači. Aj keď sa tento príklad zdá byť príliš futuristický, už o pár rokov môže byť realitou. V praxi to znamená, že už dnes existujú niektoré služby takéhoto typu vo forme web stránok na Internete, no zatiaľ len v pokusnej forme. Election.com je v tomto krátkom zástupe asi najviac napredujúcou službou. Internetovské stránky, ktoré už boli zriadené za týmto účelom, predviedli svoje schopnosti počas nedávnych volieb v Spojených štátoch. V priemere na nich hlasovalo niekoľko sto ľudí, samozrejme výsledky takéhoto hlasovania naboli pre nikoho záväzné.

Na samotné uvedenie takejto možnosti volenia do praxe je potrebné vyriešiť niekoľko závažných problémov. Medzi iným je treba zabezpečiť anonymitu voliča, bezpečnosť elektronického prechodu hlasu do volebnej centrály, ochrániť systém pred útokom zvonka, či vyriešiť nemožnosť zneužitia hlasu. Na rade je teda technológia, ale zďaleka nielen ona. Podpora zo strany zodpovedných a zmena legislatívy v prospech novej možnosti hlasovania je nevyhnutná. Nakoniec, voliť chodia aj takí ľudia, ktorí nie sú schopní alebo ochotní pracovať s počítačom na požadovanej úrovni.

Je zrejmé, že elektronické hlasovanie nebude realitou ešte minimálne dva roky, ale sú tu prvé kroky, ktoré nám dovoľujú byť miernymi optimistami, aj keď do úspešného konca je potrebné veľa vôle a snahy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS