ČLÁNOK
O druhý najväčší trh derivátov súperia traja záujemcovia
22. októbra 2001

Deutsche Boerse sa zapojila do verejnej súťaže na kúpu Londýnskej medzinárodnej burzy finančných futures a opcií (LIFFE). Pripojila sa k dvom súperom Londýnskej burze cenných papierov (LSE) a Euronext.

V súčasnosti teda súperia o druhý najväčší európsky trh odvodených finančných nástrojov tri najväčšie akciové burzy v Európe. To že medzi záujemcami objavila nemecká burza môžepodstatne zmeniť situáciu. LIFFE oboznámila záujemcov s tým, že nebude posudzovať ponuky s cenou nižšou ako 14 britských libier (GBP) za akciu. Ak sa vychádza z tejto ceny celková hodnota LIFFE predstavuje 488 mil. GBP. Začiatkom októbra LSE oficiálne ponúkla za LIFFE 370 mil. GBP. Je zrejmé, že LIFFE sa rozhodla využiť záujem konkurentov o jej kúpu a preto zdvihla cenu.

LIFFE, ktorá v minulosti tvrdo presadzovala vlastnú nezávislosť, zmenila v septembri tohoto roku názor na túto otázku. Vtedy súčasne oznámila, že má niekoľko záujemcov o jej kúpu. Od Eurnext dostala neoficiálnu ponuku. Deutsche Boerse zatiaľ oficiálne nedeklarovala ponuku, ale hovorí o veľkom záujme o vstupe do LIFFE. Deutsche Boerse má jako konzultanta Goldman Sachs. Oficiálne však nič nekomentovala burza ani jej poradca. Do konca októbra by mali všetci záujemcovia poslať ponuku. Je to oficiálny termín dokedy predstavenstvo burzy prijíma ponuky.

Všetci traja záujemcovia by sa mali rozhodnúť, či je opodstatnená tá cena, ktorú musia zaplatiť za LIFFE. Buď má cena zmysel z hľadiska dlhodobej stratégie, alebo je vynútená želaním, aby sa LIFFE nedostala do rúk konkurentov. Už vôbec nie je známe, či niektorý so záujemcov o kúpu môže zvýšiť svoju konkurencieschopnosť tým, že bude mať v ponuke produkty LIFFE. Deutsche Boerse už teraz kontroluje Eurex – najväčší trh odvodených cenných papierov, ktorý je najväčším konkurentom LIFFE v Európe. O kúpu sa preto môžu začínať zaujímať protimonopolné inštitúcie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS