ČLÁNOK
O bianko zmenkách SPP by mal podľa MH rozhodnúť súd
18. februára 2001

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR ako zakladateľ štátneho podniku Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa prikláňa k názoru, že problém bianko zmeniek SPP by sa mal riešiť súdnou cestou. „Celkovo ho považujeme za podvodné konanie. Manažment plynárenského podniku musí urobiť všetko preto, aby ho uzavrel čo najefektívnejšie,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik.

SPP by sa mal sprivatizovať do konca tohto roka. Na výnosy z jeho predaja čaká Fond národného majetku SR, ktorý ich plánuje použiť na výplatu dlhopisov. „Hoci bianko zmenky už sú vyplnené, nie je nateraz známe, na akú sumu a komu vlastne patria. Od týchto faktorov bude závisieť, do akej miery problém ovplyvní privatizáciu SPP,“ povedal hovorca.

Niekdajší, neskôr zavraždený, generálny riaditeľ SPP Ján Ducký podpísal podľa odhadov viac než dvadsať bianko zmeniek. Za nového majiteľa týchto zmeniek sa vyhlasuje Vladimír Vološčuk, ktorý vlastní českú firmu IMC Burzovní, a.s.. Na pokyn predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa českej firmy Sezooz Group, a.s., Vsetín nakupoval prostredníctvom IMC pre SPP v minulosti akcie Chemapol Group, tiež z ČR. Práve Sezooz Group bol doteraz považovaný za vlastníka bianko zmeniek. V. Vološčuk však vo štvrtok vedeniu SPP oznámil, že ich v súčasnosti spravuje jeho IMC Burzovní a že je ostatnými zmenkovými veriteľmi splnomocnený rokovať o celom balíku týchto zmeniek.

Ďalším samostatným problémom pre SPP je aj päť zmeniek v hodnote 350 mil. Kč v držbe Union banky, a.s., Ostrava. Krajský súd v Bratislave už v spore o ich vyplatenie rozhodol v apríli minulého roka v prospech banky. Plynári sa však odvolali na Najvyšší súd SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 8. 2021

USD 1,189 0,000
CZK 25,476 0,025
GBP 0,856 0,004
HUF 356,010 1,190
CAD 1,482 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS