ČLÁNOK
O akcie Transpetrolu majú záujem len Slovnaft a Yukos
3. decembra 2001

Záväzné ponuky na kúpu 49-percentného balíka akcií spoločnosti Transpetrol, a.s. do stanoveného termínu predložili dve spoločnosti. Informoval o tom hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR Róbert Merva. Predloženie záväzných ponúk agentúre SITA potvrdili ruská spoločnosť Yukos a slovenský Slovnaft.

Podľa informácií R. Mervu by sa komisia pre privatizáciu Transpetrolu mala ponukami zaoberať v pondelok a na budúci týždeň by pravdepodobne mala odporučiť ministerke privatizácie Márii Machovej víťaznú ponuku. Komisia je zložená zo zástupcov ministerstiev financií, privatizácie, hospodárstva, Fondu národného majetku SR, Úradu vlády SR, Národnej rady SR a jedného zástupcu odborov a.s. Transpetrol bez hlasovacieho práva.

Ako pre agentúru SITA povedal hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan, Slovnaft má eminentný záujem o získanie akcií Transpetrolu, pričom spoločnosť je presvedčená, že ňou podaná ponuka je najlepšia. Podľa Žitňana je v záujme Slovnaftu zvýšenie prepravy ropy, prevádzka ropovodu pri optimálnych nákladoch a zároveň aj jeho plná vyťaženosť.

Transpetrol je na Slovensku dominantným prepravcom ropy z Ruskej federácie na trhy strednej a západnej Európy prostredníctvom ropovodov Družba a Adria. V medzinárodnom privatizačnom tendri bolo pôvodne šesť uchádzačov. Po rozhodnutí České rafinérske opustiť tender figurovali v súťaži piati kandidáti. Okrem firiem Yukos a Slovnaft to mali byť ešte ruské firmy Rosnefť, Surgutneftegaz a americká ropná skupina Texaco.

Predaj 49-percentného podielu spoločnosti chce slovenská vláda uzavrieť do konca tohto roka. Prevádzkovateľ slovenského ropovodného systému Transpetrol, a.s. dosiahol za tri štvrťroky 2001 hrubý zisk 257 mil. Sk. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástol hospodársky výsledok pred zdanením o 16 mil. Sk. Zisk z bežnej činnosti pritom predstavoval 399 mil. Sk. Transpetrol za tri štvrtiny roka prepravil 7,2 mil. ton ropy, pričom najväčším odberateľom bola rafinéria Slovnaft so 4 mil. ton. Odbyt v Českej republike predstavuje 2,8 mil. ton a zvyšok pripadá na ostatných odberateľov. Spoločnosť v sledovanom období celkovo preinvestovala približne 651 mil. Sk. Priemerný počet zamestnancov dosiahol 491 osôb. Základné imanie Transpetrolu predstavuje 1,9 mld. Sk. Spoločnosť plánuje v tomto roku celkové výnosy na úrovni 2,225 mld. Sk a hrubý zisk vyše 297 mil. Sk


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS