ČLÁNOK
O akciách Slovnaftu z portfólia fondu sa ešte nerozhodlo
11. októbra 2000

O akciách Slovnaftu z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM) ešte nie je rozhodnuté. V reakcii na zverejnené informácie, podľa ktorých FNM predá akcie spoločnosti Slovnaft na verejnom trhu, to pre agentúru SITA povedal jeho prezident Jozef Kojda.
Akcie Slovnaftu získal fond v rámci vyrovnania so spoločnosťou Slovintegra, privatizérom časti akcií Slovnaftu. Z 10-percentného balíka je zatiaľ rozhodnuté len o výmene 3 % za dlhopisy FNM a o naložení so zvyškom sa ešte rokuje.
Podľa vyjadrenia ministerky privatizácie Márie Machovej zverejneného v stredajšom vydaní denníka Pravda by mal FNM nakúpiť za prostriedky získané predajom akcií Slovnaftu akcie VSŽ od spoločnosti Transpetrol. Tá ich nakúpila ešte pred ostatným valným zhromaždením elektrární. Ministerka pripustila aj možnosť nákupu akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu spoločnosťou U.S. Steel alebo ich predaj na verejnom trhu, pričom celý proces by sa mal zrealizovať čo najrýchlejšie, aby sa nezhoršovali parametre pred budúcoročnou plánovanou privatizáciou časti Transpetrolu.
Podľa Kojdu však FNM stále hľadá možnosť, ako by fond mohol získať akcie VSŽ do svojho portfólia, pričom prekážkou sú najmä legislatívne problémy. Potvrdil však, že pôvodný zámer výmeny akcií Slovnaftu za akcie VSŽ medzi FNM a Transpetrolom je nerealizovateľný.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS