ČLÁNOK
Nútená správa Devín banky nie je podľa Kohútikovej neúspechom
6. septembra 2001

Reštrukturalizačné náklady by boli veľmi vysoké. Takto vysvetlila viceguvernérka Národnej banky Slovenska (NBS) Elena Kohútiková zavedenie nútenej správy v Devín banke na Bankovom seminári v Alpbachu. Vo svojom vydaní to píše rakúsky denník Die Presse.

Kvôli nedostatočnej kapitalizácii bola banka od mája tohto roka pod prísnejším dohľadom NBS, nádeje na kapitálovú injekciu od japonského investora však definitívne stroskotali. Vo všeobecnosti však Kohútiková nepovažuje zatvorenie Devín banky za neúspech pre bankový sektor a už vôbec nie za náznaky finančnej krízy, píše Die Presse. Aj keď v prípade Devín banky ide už o štvrtý krach banky v priebehu jedného roka na Slovensku. Kohútiková poukázala na to, že vklady sú zabezpečené do maximálnej výšky 340 tis. korún pre jedného klienta, čo v súčasnosti zodpovedá 30-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Ku dnešnému dňu je podľa Die Presse na Slovensku 23 bánk a 10 zahraničných reprezentácií. Nedobytné úvery predstavujú podľa Kohútikovej až štvrtinu všetkých úverov, pričom väčšinu z nich prebrala podľa Die Presse Konsolidačná banka. Náklady krízy v spojení s ozdravením úverového portfólia vyčíslila Kohútiková na 15 % z hrubého domáceho produktu (HDP).

Privatizačný proces bánk v SR sa podľa Die Presse chýli ku koncu. Po predaji najväčšej slovenskej banky, Slovenskej sporiteľne, ktorú kúpila Erste Bank a predaji Všeobecnej úverovej banky, ktorú kúpila talianska IntesaBci, sú pred predajom ešte dve menšie banky, dodáva Die Presse. Okrem toho je pred privatizáciu aj najväčší poisťovací koncern Slovenská poisťovňa, o ktorú má záujem Wiener Städtische, uzatvára Die Presse.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS