ČLÁNOK
NS rozhodol v spore SPP a Moravia banky v prospech plynárov
26. septembra 2003

SR-zmenky-SPP-Moravia banka-NS

BRATISLAVA 25. septembra (SITA) – Najvyšší súd SR (NS) potvrdil vo veci sporu Slovenského plynárenského priemyslu a Moravia banky rozhodnutie prvostupňového Krajského súdu v Bratislave a zamietol tak odvolanie Moravia banky vo veci preplatenia zmenky v sume asi 209 mil. Sk. Podľa záverov NS totiž za vystaviteľa zmenky rokoval niekto, kto na to nebol oprávnený, čo znamená, že mu vyplňovacie oprávnenie ako také nebolo nikdy udelené.

„SPP sa opieral o fakt, že išlo o bianko zmenku, ku ktorej je potrebné vydať vyplňovacie oprávnenie,“ povedala pre agentúru SITA právna zástupkyňa SPP Dagmar Valovičová. Ako dodala, plynárom sa podarilo preukázať, že toto vyplňovacie oprávnenie vôbec vydané nebolo a Moravia banka konala pri poskytovaní úveru pre Sezooz Group s hrubou nedbanlivosťou. Ako zabezpečovací prostriedok vtedy banka použila bianko zmenku, ku ktorej bolo absolútne neplatné vyplňovacie oprávnenie podpísané bývalým finančným riaditeľom Ivanom Márošom, ktorý bol už vtedy odvolaný z funkcie.

NS rozhodol vo veci sporu SPP a Moravia banky bez prítomnosti žalobcu, ktorý žiadal pojednávanie odročiť s odôvodnením, že v najbližších dňoch by sa mala uzavrieť zmluva o postúpení pohľadávky na iný subjekt, ktorý má záujem pojednávania sa osobne zúčastniť. Prevod zmenky na tretí subjekt považuje Valovičová za špekulácie vzhľadom na to, že Moravia banka je v konkurze a o odpredaji pohľadávok musí rozhodovať veriteľský výbor. „Išlo iba o prieťahy v konaní,“ tvrdí Valovičová.

Žalobca ešte môže podať dovolanie, pri ktorom by mohol argumentovať tým, že mu bola odňatá možnosť konať pred súdom vzhľadom na to, že súd pojednával v jeho neprítomnosti. Dôvod, pre ktorý žalobca požiadal o odročenie pojednávania, však podľa sudkyne NS nie je takým dôležitým dôvodom, kedy by bol súd povinný pojednávanie odročiť.

Bratislavský KS v apríli minulého roku zamietol Moravia banke platobný príkaz vydaný 30. októbra 2000, podľa ktorého mal SPP spolu s českým Sezooz Group zaplatiť českej Moravia banke 209 mil. Sk plus šesťpercentný úrok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS