ČLÁNOK
Novým výkonným riaditeľom Railtracku sa stane doterajší šéf Fordu v Británii Ian McAllister
30. novembra 2001

Britské vládne zdroje potvrdili, že na čele tímu, ktorý vytvorí neziskovú organizáciu – nástupnícky subjekt skolabovaného Railtracku, bude Ian McAllister, doterajší predseda a výkonný riaditeľ Fordu vo Veľkej Británii.

Railtrack bol až do vyhlásenia konkurznej správy vlastníkom infraštruktúry britských železníc.

Nová spoločnosť s charakteristikou „non-profit“ bude fungovať na komerčnej báze ako privátna firma, nepôjde však o akciovú spoločnosť. Zisk sa teda nebude rozdeľovať akcionárom v podobe dividend, ale sa reinvestuje.

Pri správnom riadení, dobrej investičnej politike a plánovaní je každá spoločnosť transformovateľná, uviedol doslova McAllister.

Ostatných členov jeho tímu majú vymenovať najneskôr do Vianoc.

Týmto rozhodnutím sa s najväčšou pravdepodobnosťou ukončí „vojna“ medzi britským ministrom dopravy Stephenom Byersom a doterajším riaditeľom Railtracku Steve Marshallom, ktorí sa vzájomne obviňovali zo zväčšovania „čiernej diery“ vo financiách skolabovanej firmy.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že na chod Railtracku v budúcich mesiacoch treba zabezpečiť dodatočné zdroje vo výške 3,5 miliardy libier, namiesto odhadovaných 2,1 miliardy GBP.

Railtrack tieto dáta nepovažuje za korektné.

Minister Byers v každom prípade tvrdí, že rozhodnutie o neziskovej spoločnosti, vytvára „ojedinelú šancu na nový začiatok britských železníc…“

Proces transformácie však bude nielen komplikovaný, ale aj časovo náročný. Pôvodne mal trvať šesť mesiacov, teraz sa pripúšťa možnosť, že kreovanie nástupníckej firmy Railtracku si vyžiada až dvanásť mesiacov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS