ČLÁNOK
Novým guvernérom ČNB sa stane Zdeněk Tůma
24. novembra 2000

Prezident ČR Václav Havel uviedol, že v utorok vymenuje na post guvernéra Českej národnej banky (ČNB) doterajšieho viceguvernéra Zdeňka Tůmu. Tůma, ktorý nahradí vo funkcii šéfa centrálnej banky odstupujúceho Josefa Tošovského, bude menovaný k 1. decembru na šesťročné obdobie. Prezident dodal, že sedemčlenná banková rada centrálnej banky bude doplnená o Jana Fraita a Michaelu Erbenovú. Okrem Oldřicha Dědka sa druhým viceguvernérom ČNB stane namiesto Tůmu Luděk Niedermayer.

Banková rada rozhoduje o kľúčových otázkach menovej politiky a bankového dohľadu, akými je stanovenie úrokových sadzieb, udeľovanie a odoberanie bankových licencií a uvaľovanie nútenej správy.

Zdeněk Tůma má 40 rokov, vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Prahe, pričom za éry komunizmu pracoval v prognostickom inštitúte. V roku 1993 sa stal poradcom ministra priemyslu a obchodu a v rokoch 1995-98 pracoval ako hlavný ekonóm v investičnej spoločnosti Patria Finance. Od júna 1998 reprezentoval ČR, Slovensko, Maďarsko a Chorvátsko vo vedení Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR). Vo februári 1999 sa stal členom vedenia českej centrálnej banky, pričom 13. februára 1999 bol menovaný za viceguvernéra ČNB. Študoval na London School of Economics, the Timbergen Institute (v Holandsku) a George Mason University (USA). Zdeněk Tůma čelí značnej opozícii zo strany premiéra Miloša Zemana, ktorý ho kritizoval za jeho vyhlásenia, avšak na jeho menovanie nemal žiaden vplyv.

Analytici tvrdia, že menovanie Tůmu bude mať na trhoch pozitívny ohlas, pretože nový guvernér nie je ovplyvňovaný žiadnou politickou stranou. Minulý týždeň Tůma oznámil, že ČNB môže v nasledujúcich mesiacoch sprísniť monetárnu politiku kvôli neočakávane silnému ekonomickému rastu. Dodal, že do úvahy sa musí vziať aj silný kurz koruny. V tom čase premiér Zeman povedal, že takéto vyhlásenia by mali eliminovať šance Tůmu stať sa guvernérom, pričom ich označil za nebezpečné, nekvalifikované a dokonca veľmi riskantné. Zeman doslova povedal: „Ak sa Tůma stane guvernérom, bude to katastrofa pre českú ekonomiku“. Tůma taktiež čelí hnevu zo strany vodcu opozície Václava Klausa, ktorý sa snažil presadiť sériu zákonov, ktoré by presunuli právo menovať guvernéra centrálnej banky z rúk prezidenta do rúk vlády, a prinútili by ČNB konzultovať niektoré svoje ciele s vládou. Prezident Havel chce stihnúť menovanie Tůmu pred nadobudnutím účinnosti týchto zákonov..

Česká koruna v uplynulých dňoch niekoľkokrát posilnila na rekordné úrovne voči euru, pričom v piatok dosiahla historické maximum 34,217 CZK/EUR. Podľa analytikov rast koruny súvisel tiež s očakávaniami okolo nového guvernéra ČNB. Tesne pred zverejnením správy sa koruna pohybovala na 34,265/300 CZK/EUR, pričom po zverejnení česká mena nereagovala a ostala nezmenená.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 8. 2022

USD 1,018 0,001
CZK 24,611 0,045
GBP 0,844 0,002
HUF 405,130 0,850
CAD 1,312 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS