ČLÁNOK


,

Nový vlastník Banky Slovakia
4. októbra 2002

Pred dvoma rokmi

Prvý tender na predaj 454 674 kusov akcií v menovitej hodnote 1 000 korún vyhlásil Fond národného majetku (FNM) SR už v júli 2000. Jediným záujemcom v tomto kole bolo konzorcium zložené zo slovenskej firmy Hanco, s. r. o., a Českej poisťovne. Záväznú ponuku na odkúpenie banky podalo koncom decembra 2000. Napriek možnosti vykonávať v banke doplňujúci hĺbkový audit, sa konzorcium nakoniec nedohodlo s fondom na definitívnych podmienkach zmluvy. Od zámeru kúpiť banku odstúpilo. FNM SR vyhlásil tender za neúspešný. Druhé kolo vypísal o niekoľko mesiacov neskôr – 7. júla 2001. Banku chceli sprivatizovať J&T Finance Group, a. s., Slavia Capital, a. s., a Prvá paroplavebná, o. c. p., a. s. Bankový dohľad Národnej banky Slovenska (NBS) však neudelil súhlas Banke Slovakia na poskytnutie informácií chránených bankovým tajomstvom ani jednej z týchto spoločností. Záujemcom vyčítala centrálna banka predovšetkým nedostatočnú kapitálovú pripravenosť.

Do tretice všetko dobré

Banku sa teda nepodarilo predať ani v druhom kole. FNM SR sa nevzdával a vyhlásil tretie výberové konanie. V riadnom termíne sa do neho prihlásilo šesť záujemcov. Tými boli Meinl Bank, J&T Finance Group, J&T Bank, Slavia Capital v konzorciu s investičnou bankou Euram, Poštová banka a americká investičná skupina Winged Keel Group. Ukázalo sa, že získať povolenie na vykonanie hĺbkového auditu nie je jednoduché. Ako vtedy pre agentúru SITA povedal viceguvernér centrálnej banky pre bankový dohľad, peňažný úsek a hospodársky úsek Ivan Šramko vybrané subjekty by mali spĺňať požiadavku dostatočného kapitálového zabezpečenia, know-how a mať skúsenosti, ktoré budú pre banku prínosom. Emisná banka umožnila vykonať due dilligence iba rakúskej Meinl Bank. FNM SR v záujme zvýšenia konkurencie predĺžil tender a v dodatočnej lehote prijal ďalšie štyri predbežné ponuky. Záujemcami boli Eco-Invest, Ružomberok, Fora-Bank so sídlom v Rusku a Slavia Capital tento raz v konzorciu s Doprastavom. Podľa Petra Gabalca, predsedu Predstavenstva Slavie Capital, chcela spoločnosť, aby sa „z Banky Slovakia stala silná banka špecializovaná na privátne a investičné bankovníctvo“. Aby NBS nemohla konzorciu vyčítať nedostatočnú kapitálovú pripravenosť, došlo v Slavii Capital k zvýšeniu základného imania na 200 mil. Sk a k spojeniu s Doprastavom ako finančným partnerom. Emisná banka znovu zamietla všetky žiadosti o audit, v hre zostal iba jediný kandidát – Meinl Bank so sídlom vo Viedni. Slavia Capital sa podľa hovorkyne Andrey Vadkerti už nebude pokúšať vstúpiť do banky, ale požiada o novú bankovú licenciu.

Vyčkávanie na rozhodnutie

Okruh potenciálnych investorov sa teda zúžil len na rakúsku finančnú inštitúciu, ktorá predložila záväznú ponuku. Situáciu skomplikovalo medializovanie pohľadávky TFG, ktorú banka predala spoločnosti Drukos, a. s., a ten dostal na jej kúpu úver od banky. Keďže sa na firmu pripravoval návrh na vyhlásenie konkurzu, návrhy na exekučné konania a spoločnosť vyzývala klientov k predčasnému ukončeniu leasingových zmlúv, čím znižovala kvalitu zabezpečenia úveru, banka požiadala Drukos o predčasné splatenie pohľadávok. Ten však vyhlasoval, že banka ohrozila činnosť a plnenie záväzkov spoločnosti, čo vedenie Banky Slovakia poprelo. Podľa nich, keď klient odkupoval pohľadávku voči TFG, bol informovaný o jej kvalite, čo potvrdil aj v zmluve. Problematická pohľadávka tak neohrozila predaj banskobystrickej banky, čo PROFITU potvrdila aj hovorkyňa FNM SR Tatjana Lesajová.

Dodáva, že do konca septembra má byť jasné, či fond predá najmenšiu banku rakúskej Meinl Bank. V čase uzávierky tohoto čísla PROFITU zasadá výberová komisia, ktorá rozhoduje o prijatí ponuky. Následne dá odporúčanie Prezídiu FNM SR, ktoré uskutoční konečné rozhodnutie. Ukončenie procesu zdržiava už len dopĺňanie potrebných formálnych náležitostí. Cenu predaja zverejní fond až po ukončení rokovaní. Prezidentka Banky Slovakia Alena Longauerová nám odmietla odpovedať na otázku týkajúcu sa predajnej ceny.

O predaj svojich podielov majú záujem aj ostatní akcionári banky, ako povedala hovorkyňa Slovenskej poisťovne, a. s., Lucia Bombošová, ak dostanú dobrú ponuku, svoj podiel predajú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS