ČLÁNOK
Nový termín na predloženie projektu ozdravenia bánk
8. júna 1999

Koncepcia reštrukturalizácie bankového sektora by mala byť pripravená do konca tohto týždňa. V rámci tohto projektu by mal byť vypracovaný aj návrh zabezpečenia potrebných finančných zdrojov na konsolidáciu IRB vrátane mechanizmu ich použitia ako aj projekty ozdravenia štátom kontrolovaných bánk. Informovala o tom v pondelok ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.
Ministerstvo financií (MF) SR pod záštitou štátneho tajomníka Viliama Vaškoviča má v spolupráci s Národnou bankou Slovenska (NBS) pripraviť koncepcie rozvoja bánk, projekty podnikateľskej a bankovej reštrukturalizácie. Aj keď kabinet Mikuláša Dzurindu predpokladal, že k ukončeniu procesu predaja prvej banky – IRB, dôjde v októbri tohto roku, v riešení situácie IRB ani iných bánk zatiaľ nenastal zásadný pokrok. Z analýzy decembrového harmonogramu úloh, o ktorom 12. mája rokovala vláda SR vyplýva, že na väčšine úloh v IRB sa síce pracuje, konkrétne výsledky však zatiaľ chýbajú. Kľúčový materiál – Návrh zabezpečenia potrebných finančných zdrojov na konsolidáciu IRB vrátane mechanizmu ich použitia, mal byť podľa decembrového uznesenia vlády predložený do konca januára. Ekonomickí ministri koncom marca schválili nový termín, ktorým bol 15. máj. Podľa ďalšieho uznesenia vlády mal byť materiál predložený do 30. mája. Ani tento termín však vláda nedodržala. Ďalší termín by tak mal byť 13. jún.
Privatizácia štyroch bánk, v ktorých vlastní akciový podiel Fond národného majetku by sa mala uzavrieť do konca roka 2000. Jedine v Slovenskej sporiteľni si štát chce udržať majoritné postavenie. VÚB, IRB a Banka Slovakia by mali mať do konca budúceho roka nového zahraničného vlastníka. Predtým však potrebujú prejsť procesom ozdravenia. Celkové náklady štátu na ozdravenie VÚB, SLSP a IRB si podľa Svetovej banky vyžiadajú asi 96 mld. Sk. Tieto prostriedky by prostredníctvom emisií štátnych dlhopisov mala vláda rozložiť na 10 rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS