ČLÁNOK


,

Nový prezident George W. Bush a americká burza
22. januára 2001

Amerika má nového prezidenta. Po druhý raz v dejinách Spojených štátov sa do Bieleho domu nasťahoval syn bývalej hlavy štátu. V roku 1825 sa to podarilo Johnovi Quincymu Adamsovi. Stúpil do otcových prezidentských šľapají, ktorý bol najvyšším americkým predstaviteľom v rokoch 1797-1801 ako nástupca prvého prezidenta, legendárneho Georga Washingtona.

Za éry Demokrata Billa Clintona (1992-2000) zažili Spojené štáty najdlhší hospodársky boom v svojej histórii. Vzniklo vyše 20 miliónov nových pracovných miest. Štátne zadlženie sa za posledné tri roky, odkedy americký štátny rozpočet je plusový, znížilo o 600 miliárd dolárov. Na Wall Street sme za Clintona zaznamenali jeden z najväčších kurzových nárastov počas vyše 200-ročnej existencie americkej burzy. Príklad: V uplynulých 8 rokoch sa hodnota hlavného ukazovateľa „starej“ ekonomiky Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) zvýšila o 220%.

Východisková situácia je, pravda, pre Republikána Georga W. Busha nevýhodnejšia, než tomu bolo v prípade Billa Clintona. V roku 1992 sa Spojené štáty nachádzali na začiatku ekonomického rozmachu, ktorého základy položili Clintonovi predchodcovia. Republikánski prezidenti Ronald Reagan a George Bush senior boli presvedčenými zástancami liberalizácie a deregulácie americkej ekonomiky – čo sa im do veľkej miery aj podarilo; ďalšie opatrenia na podporu trhového mechanizmu uskutočnil Bill Clinton, ktorý po počiatočnom váhaní prevzal ich hospodársku politiku. V súčasnosti bojuje americká ekonomika so zreteľným spomalením rastu hrubého domáceho produktu. Niektorí ekonomickí odborníci dokonca varujú pred hospodárskou recesiou. Pre Georga W. Busha je preto mimoriadne dôležité lokalizovať rozvojové impulzy a následne znovu naštartovať americký konjunkturálony motor, aby Spojené štáty mohli pokračovať v doterajšej ekonomickej expanzii.

Na new-yorskej burze nedošlo v posledných týždňoch k nijakým prevratným zmenám. Aktéri na parkete akceptovali odovzdanie prezidentského žezla od Clintona k Georgovi W. Bushovi mimoriadne pokojne – s mierne optimistickým, blahovôľnym nádychom. Ukazovateľ Standard & Poor´s 500 (index 500 najdôležitejších amerických akciových spoločností) stúpol tento rok o 2%, najdôležitejší barometer „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index vyše 4400 info-technologických firiem) o 12%; jedine Dow Jones Industrial Average zaznamenal pokles – o 2%.

Za Georga Busha seniora (1988-1992) sa hodnota indexu Dow Jones Industrial Average zvýšila o vyše 40%. Počas prvej legislatívnej periódy Billa Clintona (1992-1996) stúpol tento kľúčový burzový barometer o vyše 100%. Nový americký prezident George W. Bush musí dokázať, že je schopný vytvoriť podobne priaznivú ekonomickú (a tým aj burzovú) klímu. Štatistické údaje sú pritom ohľadom prvého prezidentského roka nejednotné. Pohľad do ďalekej minulosti je nepríliš pozitívny, do blízkej priam euforický: Keď vezmeme do úvahy burzový vývin od roku 1832, potom je pre americkú burzu prvý prezidentský rok jednoznačne najslabším; ak však pozorujeme vývoj na Wall Street od roku 1984, teda od nástupu Ronalda Reagana, potom stúpli kurzy amerických účastín v prvom prezidentskom roku v priemere o vyše 20%. Ak George W. Bush nespraví priveľké hospodársko-politické chyby, potom by sa mu malo podariť preskočiť túto „reaganovskú latku“ – najmä ak si uvedomíme, že po katastrofálnom burzovom roku 2000 ráta absolútna väčšina burzových augurov v nadchádzajúcich 12 mesiacoch so zreteľným nárastom akciových kurzov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 4. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 25,152 0,090
GBP 0,857 0,003
HUF 392,980 0,370
CAD 1,466 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS