ČLÁNOK
Nový poľský minister financií je za fiškálnu reformu
23. októbra 2001

Nový poľský minister financií Marek Belka oznámil zámer uskutočniť fiškálnu reformu, ktorá by umožnila Výboru pre menovú politiku zredukovať poľské úrokové sadzby s cieľom podporiť ekonomický rast. Belka, ktorého menovanie na post ministra sa stretlo s priaznivou odozvou na finančných trhoch, taktiež povedal, že prioritou ľavicovej vlády je zvýšenie flexibility prísnych predpisov na trhu práce, aby bolo možné lepšie bojovať proti rastúcej nezamestnanosti. Nová vláda taktiež prisľúbila zmrazenie budúcoročných výdavkov v reálnom vyjadrení a limitovať rozpočtový deficit pre rok 2002 pri úrovni 5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Analytici varujú, že nesplnenie týchto cieľov by mohlo viesť k ekonomickému útlmu a úniku zahraničného kapitálu.

„Recesia je najväčšou hrozbou pre poľskú ekonomiku, avšak sme pripravení stabilizovať verejné financie a vytvoriť tak priestor pre zníženie úrokových sadzieb. Ak budú predpisy na trhu práce flexibilnejšie, po oživení ekonomického rastu sa nebudú zamestnávatelia báť zvyšovať počty svojich zamestnancov, čo je jediný spôsob, ako zastaviť rast nezamestnanosti,“ povedal Belka. Vládni predstavitelia dodali, že rokovania so zástupcami zamestnávateľov a s odbormi o reforme zákonníka práce by sa mohli začať už na budúci týždeň, pričom nová legislatíva by mala platiť už na budúci rok.

Miera nezamestnanosti v Poľsku dosiahla v septembri 16,3 %, čo je najvyššia úroveň od polovice 90. rokov. Výbor pre menovú politiku opakovane oznámil, že fiškálna reštrikcia a reformy na trhu práce sú nevyhnutné na to, aby mohol ráznejšie zredukovať úrokové sadzby.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS