ČLÁNOK
Nový pokus predať Banku Slovakia najskôr v apríli
11. marca 2001

Fond národného majetku SR (FNM) v spolupráci so zainteresovanými štátnymi orgánmi vyhlási výberové konanie na privatizáciu majetkového podielu štátu v Banke Slovakia až po získaní informácií z auditu hospodárskych výsledkov banky za uplynulý rok. Tento audit by sa mal ukončiť do konca marca, termín vyhlásenia výberového konania teda bude pripadať najskôr na apríl. Ako pre SITA uviedla hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, fond zapracuje informácie z uskutočneného auditu do nového informačného memoranda, ktoré bude distribuovať záujemcom.

Výber privatizéra Banky Slovakia by sa mal na druhý pokus uskutočniť formou priameho predaja s výberovým konaním, čiže už nie prostredníctvom medzinárodnej verejnej súťaže. Podľa T. Lesajovej tento postup už odobrilo Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR. Fond, ktorý vlastní v banke takmer 61-percentný podiel na základnom imaní podľa hovorkyne zverejní pripravovanú ponuku pravdepodobne v troch slovenských médiách a „uvíta účasť každého potenciálneho záujemcu“.

Svoj pravdepodobný záujem o vstup do nového výberového konania v piatok zverejnila Česká pojišťovna (ČP), ktorá bola v konzorciu so slovenskou spoločnosťou Hanco Slovakia, s.r.o. jediným vážnym záujemcom v neúspešnom tendri. Hovorca poisťovne Michal Urban považuje zatiaľ za predčasné hovoriť o tom, či sa ČP bude o slovenskú banku uchádzať opäť v spolupráci so slovenskou firmou. Postup poisťovne bude podľa neho závisieť od podmienok predaja.

Podľa Otakara Sotáka zo spoločnosti Hanco sa do výberu v žiadnom prípade neprihlásia bez profesionálneho partnera. „Ak sa Hanco zúčastní, tak s najväčšou pravdepodobnosťou s doterajším partnerom ČP. Definitívne rozhodnutie však určia až konkrétne podmienky výberového konania,“ povedal O. Soták.

Podľa vyjadrenia slovenskej ministerky privatizácie Márie Machovej by sa mala privatizácia najmenšej banky úspešne skončiť ešte v tomto roku. Machová dodala, že zaregistrovala vážny záujem niekoľkých subjektov o podiel štátu na základnom imaní. Podľa T. Lesajovej nie je vylúčené, že FNM bude svoj ďalší postup koordinovať s ďalšími akcionármi Banky Slovakia, ktorými sú Slovenská poisťovňa s 26,42-percentným podielom, Slovenská sporiteľňa s podielom 6,62 % akcií a mesto Banská Bystrica, ktoré vlastní 6,9 % akcií banky.

Česko-slovenské konzorcium ČP a spoločnosti Hanco bolo jediným záujemcom o kúpu Banky Slovakia. Konzorcium chcelo z banky získať aktíva a pasíva kvôli bankovej licencii, pričom ČP plánovala využiť licenciu na poskytovanie internet bankingu na Slovensku. Neúspešný predaj svojho podielu v Banke Slovakia Fond národného majetku SR formálne ukončil 20. februára.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS