ČLÁNOK
Nový guvernér ruskej centrálnej banky môže urýchliť reformy
21. marca 2002

Novým guvernérom ruskej centrálnej banky sa stal Sergej Ignatiev. V stredu o tom presvedčivo rozhodli poslanci Štátnej dumy. Päťdesiatštyriročného bývalého prvého námestníka proreformného ministra financií Jegora Gajdara nominoval na post guvernéra centrálnej banky ruský prezident Vladimír Putin. Nahradil tak Viktora Geraščenka, ktorý náhle odstúpil minulý týždeň.

Od Ignatieva sa očakáva najmä urýchlenie reforiem v bankovom sektore, ktoré sa za posledné roky uskutočňovali len veľmi pomaly. Bankári sa obávajú, že bankovníctvo sa môže stať achillovou pätou ruského hospodárstva, ak sa reformy budú aj naďalej odkladať. Otázne však je, či sa novému guvernérovi podarí presadiť privatizáciu štátnych bánk ešte pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Prisľúbil však, že sa zasadí za postupný priebeh reforiem, uvedenie medzinárodných účtovných štandardov a systému na ochranu vkladov v neštátnych bankách. Podľa neho sú ale nevyhnutné a potrebné reformy v bankovom sektore otázkou rokov, a nie mesiacov.

Geraščenka často kritizovali za umelé udržiavanie kurzu rubľa oproti americkému doláru v čase, keď inflácia v Rusku dosahovala dvojciferné hodnoty. Za posledné dva až tri mesiace rubeľ oproti doláru oslaboval rýchlejšie a túto tendenciu si udrží aj po zvolení nového guvernéra. Ignatiev vyhlásil, že „banka v posledných rokoch presadzovala primeranú monetárnu politiku a nevidí dôvody ju významnejšie meniť“.

Centrálna banka s prebujnelou byrokraciou, obrovskými rezervami a cez silnú štátnu banku Sberbank aj s takmer monopolným vplyvom na trhu vkladov hrala priveľkú úlohu počas nestabilného a nepokojného obdobia. Ruská ekonomika v priebehu uplynulých rokov rástla a finančne sa stabilizovala. Vysoký rubeľ a komerčný bankový sektor v úpadku však oslabovali domácich výrobcov.

Ignatiev sa nechystá preobsadiť významné riadiace posty. Otázne je aj to, ako silno dokáže bývalý akademik čeliť tlaku vlády, kde má veľa známych. Ignatiev však akýkoľvek vládny vplyv na jeho osobu nepripúšťa. Začiatkom budúceho mesiaca sa do druhého čítania dostane v ruskom parlamente návrh zákona, ktorý umožní verejnosti lepšie dohliadať na činnosť centrálnej banky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS