ČLÁNOK
Nový argentínsky prezident pripravuje reformy
3. januára 2002

Nový argentínsky prezident Eduardo Duhalde pravdepodobne zavedie radikálne reformy v argentínskej ekonomike. Jeho poradcovia informovali, že možno zruší fixný kurz argentínskeho peso voči americkému doláru, ktorý je oficiálne 1:1. Kurz sa pravdepodobne zmení na 1,3 až 1,4 peso za americký dolár. Znehodnotené peso sa potom pravdepodobne naviaže na nový menový kôš, ktorý bude obsahovať brazílsky real, euro, americký dolár a japonský jen.

Súčasný fixný kurz síce Argentínu v deväťdesiatych rokoch zachránil pred hyperinfláciou a podporil vysoký hospodársky rast, urobil však z nej krajinu, ktorá je pre podnikateľov jednou z najdrahších na svete. Znehodnotenie peso by podľa analytikov mohlo priviesť tisíce argentínskych spoločností do bankrotu, pretože napriek tomu, že ich príjmy sú tvorené domácou menou, dlhy sú v amerických dolároch. Prudké znehodnotenie by tiež mohlo viesť k hyperinflácii, vážnemu problému, s ktorým Argentína bojovala už od osemdesiatych rokov. Tím nového prezidenta údajne plánuje negatívny vplyv zmierniť transformáciou dolárových dlhov na dlhy vedené v peso.

Nový ekonomický tím plánuje upraviť aj obmedzenia bankových výberov, ktoré zaviedla vláda prezidenta de la Rua. Podľa pôvodných reštrikcií mohli argentínski občania zo svojich účtov vybrať maximálne 1 000 USD mesačne. Nová úprava im pravdepodobne poskytne možnosť získania svojich úspor len v domácej mene, a to aj v prípade, ak je konkrétny účet vedený v cudzej mene. Duhalde tiež pravdepodobne zastaví splácanie obrovského vládneho dlhu, ktorý v súčasnosti dosahuje 132 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS