ČLÁNOK
Nový argentínsky prezident Eduardo Duhalde chce zrušiť doterajšiu paritu pesa a amerického dolára
3. januára 2002

Eduardo Duhalde sa stal argentínskym prezidentom, v poradí piatym v priebehu uplynulých dvoch týždňov.

Na základe všeobecného konsenzu hlavných politických síl v krajine má zostať v úrade až do konca roka 2003, čo zároveň znamená, že predchádzajúci termín prezidentských volieb, ktorý bol určený na marec 2002, už nie je platný.

Hlavnou Duhaldeho úlohou je stabilizácia krajiny a riešenie prehlbujúcej sa politickej a ekonomickej krízy v krajine, avšak už samotný fakt, že za ostatných 14 dní sa na poste hlavy štátu vystriedalo vrátane Duhaldeho päť prezidentov (Fernando de la Rúa, Adolfo Rodriguez Saá a ako „dočasní“ prezidenti aj predsedovia oboch komôr argentínskeho parlamentu – Ramos Puerto a Eduardo Camano) naznačuje veľmi komplikovanú cestu pri hľadaní východísk vedúcich k stabilite.

Duhalde v inauguračnom prejave zdôraznil, že chce budovať vládu národnej jednoty a národnej spásy, a že sa stane nadstraníckym prezidentom.

Ekonomický program má predložiť v piatok, no už teraz sa očakáva, že dôjde k zrušeniu parity argentínskeho pesa a amerického dolára v pomere 1:1, čo podľa analytikov vyvolá devalváciu. Odhady hovoria o tom, že argentínska mena sa znehodnotí o 40%.

Zároveň sa má peso fixovať do nového menového koša, v ktorom bude okrem amerického dolára aj brazílsky real, japonský jen a euro.

Predchádzajúci ekonomický model posunul dva milióny Argentínčanov pod hranicu chudoby, zlikvidoval strednú triedu, zničil priemysel a priviedol krajinu k bankrotu, zdôraznil nový argentínsky prezident.

Nenaznačil síce obnovenie splátok argentínskeho dlhu v celkovom objeme 155 miliárd dolárov, uviedol však, že občania, ktorí majú svoje úspory v argentínskych bankách, si ich budú môcť vybrať v pôvodne deponovanej mene. Práve striktný limit na výber v dolároch a kríza likvidity komerčných bánk sa stali vari najviac nepopulárnym aspektom argentínskej finančnej a sociálno-politickej krízy.

Duhalde tiež tlmočil spoločné rozhodnutie zákonodarcov a guvernérov provincií, ktorí na mimoriadnom rokovaní zrušili plány exprezidenta Saá na zavedenie paralelnej meny – argentina.

Eduardo Duhalde je podľa politických komentátorov „veteránom so silne populistickými metódami a štýlom“. V roku 1999 bol neúspešným kandidátom na post argentínskeho prezidenta a porazil ho Fernando de la Rúa. V deväťdesiatych rokoch bol viceprezidentom v ére kontroverznej hlavy štátu – Carlosa Menema.

Zastával tiež úrad najbohatšej a populačne najsilnejšej provincie Buenos Aires, kde bol často obviňovaný z korupcie a preferovania príslušníkov svoje rodiny a príbuzných. Buenos Aires značne zadĺžil a táto provincia momentálne čelí bankrotu. Počas prezidentskej kampane v roku 1999 ho úradovňa Interpolu v Mexico City obvinila z prijatia úplatku vo výške jedného milióna USD, ktoré mali pochádzať z prania špinavých peňazí a z predaja drog v rámci mexického drogového kartelu Juárez.

Duhalde všetky tieto obvinenia striktne odmieta.

Podstatnou informáciou je, že novým ministrom hospodárstva sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane popredný ekonóm a poslanec Kongresu za Perónistickú stranu Jorge Remes Lenicov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS