ČLÁNOK
Novou viceprezidentkou EBOR sa stala Poľka Gronkiewicz-Waltz
22. októbra 2000

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) so sídlom v Londýne vymenovala na post viceprezidenta 47-ročnú guvernérku poľskej centrálnej banky Hannu Gronkiewicz-Waltz. Nová viceprezidentka by sa mala ujať svojej funkcie v januári budúceho roka.

„Pani Gronkiewicz-Waltz je jednou z najrešpektovanejších osôb spomedzi guvernérov centrálnych bánk vo svete. Je rozhodná, múdra a spoľahlivá,“ uviedol prezident EBOR Jean Lemierre. Gronkiewicz-Waltz pôsobí na poste šéfky Národnej banky Poľska už osem rokov. Známa je najmä svojim bojom proti inflácii a opakovanými apelmi na poľské ministerstvo financií, aby prísne kontrolovalo výdavkovú časť rozpočtu aj za cenu vyšších úrokových sadzieb. Úrokové sadzby Poľska na úrovni 19 % sú v súčasnosti najvyššími spomedzi relatívne napredujúcich krajín strednej Európy. Počas svojho pôsobenia sa jej podarilo upevniť nezávislosť centrálnej banky.

Podľa viacerých analytikov môže mať jej odchod z centrálnej banky výrazný dopad na zlotý, najmä keď plánované výdavky vlády na budúci rok budú zrejme predmetom politických špekulácií pred blížiacimi sa všeobecnými voľbami v krajine. „Gronkiewicz-Waltz opúšťa potápajúcu sa loď,“ uviedol jeden z londýnskych analytikov, ktorý si neželal byť menovaný. „Domnievam sa, že jej odchod prinesie krajine veľa neistoty. Nebolo by prekvapujúce, keby sme v pondelok zaznamenali masívny predaj zlotého,“ dodal. Kandidátom na post viceprezidenta EBOR bol aj guvernér českej centrálnej banky Josef Tošovský, ktorý však od svojej kandidatúry neskôr upustil najmä kvôli možnému dopadu, ktorý by mal jeho odchod na českú korunu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS