ČLÁNOK
Noví investori začali výkon akcionárskych práv vo VSŽ
23. apríla 2002

Konzorcium spoločností J&T Finance Group a.s., Penta Group a.s. a Istrokapitál a.s. má v úmysle zhodnocovať majetok všetkých akcionárov spoločnosti VSŽ, a.s. Firmy Penta a Istrokapitál deklarovali záujem podržať si akcie VSŽ po dobu 3 až 5 rokov a v prípade možnosti posilniť akcionárske pozície vo VSŽ. Ivan Jakabovič z J&T úplne nevylúčil možnosť predaja akcií VSŽ, ale tiež potvrdil prioritný záujem zhodnocovať majetok firmy. Predstavitelia troch spoločností to uviedli na tlačovej besede po skončení mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ) VSŽ v Košiciach.

Uviedli tiež, že najbližšími krokmi, ktoré plánujú, je presadenie svojich zástupcov do vedenia VSŽ, vykonanie podrobnej analýzy hospodárskej situácie vo firme, obmedzenie možných únikov financií z VSŽ a zhodnocovanie akcií. I. Jakabovič poprel, že by predstavitelia konzorcia mali indície o tunelovaní spoločnosti. „Z verejne dostupných informácií však vieme o súdnych sporoch, ktoré pravdepodobne neboli vedené úplne profesionálne, a preto chceme nasadiť skupinu svojich právnikov,“ spresnil I. Jakabovič. Predstavitelia konzorcia potvrdili úmysel zvolať zasadanie dozornej rady spoločnosti, ktorá by mala realizovať aj zmeny v predstavenstve spoločnosti. Zasadnutie dozornej rady by sa podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru malo konať v priebehu tohto týždňa.

V dozornej rade VSŽ prišlo po pondelkovom MVZ k viacerým zmenám. Akcionári najprv odvolali všetkých štyroch doterajších členov a následne vymenovali osem nových. Ide o troch zástupcov spoločnosti U.S. Steel, ktorými sú Karlos Abel, John Harald Goodish a David Luptak. Záujmy štátu bude reprezentovať doterajšia predsedkyňa dozornej rady Anna Bubeníková a štátny tajomník ministerstva financií Vlastimil Podstránsky. Za jednotlivých členov konzorcia sa do dozornej rady dostali Ivan Jakabovič za J&T, Jaroslav Haščák za spoločnosť Penta Group a Mario Hoffmann za Istrokapitál. MVZ tiež posilnilo pozíciu dozornej rady vo vzťahu k predstavenstvu VSŽ. Konkrétne plánované personálne zmeny vo vedení spoločnosti zástupcovia akcionárov odmietli špecifikovať. Zverejnia ich až po najbližšom zasadnutí dozornej rady.

K 20. marcu bola najväčším akcionárom VSŽ, a.s. spoločnosť USSAC Inc, ktorá vlastní 24,52 % akcií. Ďalej nasledujú Fond národného majetku SR so 16,46-percentným podielom, Poštová banka, a.s. s 12,13 %. Rakúska Bank Austria vlastní 10,09 % akcií, Prvá penzijná má 9,47 % akcií, Reštitučný investičný fond 2,95 % a zahraničné spoločnosti Trim Luffer Ltd. a Cifi s.a. takmer po 2 %.

Koncom minulého roka predal 21-percentný balík akcií VSŽ zo svojho portfólia Transpetrol. Celý balík si mali na základe dohôd rovnakým dielom rozdeliť skupiny J&T, Istrokapitál a Penta. Podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru momentálne skupina firiem J&T, Penta a Istrokapitál kontrolujú celkovo asi 27 % akcií VSŽ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS