ČLÁNOK
Novému argentínskemu ministrovi hospodárstva schválil parlament mimoriadne právomoci
2. apríla 2001

Dolná komora argentínskeho parlamentu poskytla ministrovi Domingovi Cavallovi špeciálne kompetencie, ktorých cieľom je vyviesť krajinu z extrémne ťažkej finančnej situácie. Napriek určitým presne vymedzeným limitom sa zdá, že Cavallo získal podporu zákonodarného zboru, ktorý bol ešte pred niekoľkými dňami prakticky paralyzovaný. Dôvera ministrovi hospodárstva okamžite oživila argentínsky akciový trh. Očakáva sa ešte, do akej miery sa Cavallovi podarí realizovať aukciu štátnych dlhopisov v celkovom objeme 350 miliónov dolárov.

V každom prípade má Cavallo veľmi silnú pozíciu – môže napríklad reorganizovať štátne agentúry a zmeniť daňový systém. Je oprávnený poskytnúť štátne aktíva ako garanciu pri čerpaní zahraničných úverov. Cavallo tiež plánuje vytvoriť špeciálny fond, ktorého zdroje by sa mohli využiť na urýchlené zníženie úrokových sadzieb. Jednostranným aktom, teda bez súhlasu parlamentu (Kongresu) však nemôže rozhodnúť o privatizácii štátnych inštitúcií, akou je napríklad Banco Nación. Nie je tiež oprávnený meniť výšku dávok štátnych penzií, korigovať pracovné zákonodarstvo, odvolávať štátnych úradníkov, respektíve meniť ich platové zaradenie.

I tak ide o obrovské politické víťazstvo Dominga Cavalla a poskytnutie mimoriadnych, hoci limitovaných právomocí, je zároveň vyslovením širokospektrálnej dôvery a podpory parlamentu ministrovi hospodárstva.

V rámci svojej vôbec prvej pracovnej cesty bol Cavallo v Madride (Španielsko je totiž najväčším investorom v Argentíne), kde uviedol, že Argentína nepotrebuje viac zahraničnej finančnej pomoci, ale väčšiu dôveru zahraničných investorov.

Najnovšia pozícia ministra hospodárstva môže túto dôveru motivovať značným spôsobom, čo je pre budúci ekonomický a politický vývoj v Argentíne, veľmi dôležité.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS