ČLÁNOK




Novembrové inflačné čísla sú tichom pred búrkou
10. decembra 2002

Spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní a dotácií sa v novembri, rovnako ako v októbri, medzimesačne nezmenili. V medziročnom porovnaní predstavovala novembrová jadrová inflácia 1,7 %, pričom v októbri bola na rovnakej úrovni. Za prvých jedenásť mesiacov dosiahla jadrová inflácia na medziročnej báze 2,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Čistá inflácia, ktorá očisťuje cenový vývoj od vplyvu zmien nepriamych daní, bola v novembri tiež nulová. V októbri dosiahlo Slovensko čistú infláciu 0,1 %. V medziročnom porovnaní bola čistá inflácia v novembri 2,1 %. Za jedenásť mesiacov dosiahla čistá inflácia v medziročnom porovnaní 2,3 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v novembri oproti októbru nezmenili, medziročná celková inflácia predstavovala 2,9 % a za jedenásť mesiacov v medziročnom porovnaní 3,3 %.

Vývoj inflácie v posledných mesiacoch tohto roka kopíruje podľa analytikov vývoj minulého roka, keď cenová hladina v októbri a v novembri tiež stagnovala. Spotrebiteľské ceny totiž dosiahli v novembri medzimesačne nulový rast a cenová hladina zaznamenal nárast o 2,9 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Tento vývoj považujú analytici za veľmi priaznivý, keďže predovšetkým vývoj cien obchodovateľných tovarov zaznamenal nízku dynamiku rastu.

Podľa analytika Poštovej banky Michala Džačovského výsledky za november potvrdili fakt, že v ekonomike neexistujú inflačné tlaky, ktoré by tlačili na zmenu cenovej hladiny. Novembrové inflačné čísla sú podľa Pavla Ondrisku zo Slavie Capital tichom pred búrkou, keďže to boli pravdepodobne posledné nízko-inflačné hodnoty v krátkodobom výhľade, ktoré už od decembra vystrieda akcelerácia rastu cenovej hladiny.

Ceny potravín, ktoré majú v spotrebnom koši najväčšiu váhu medzimesačne vzrástli o 0,1 %. „Podpísali sa pod to najmä vyššie ceny zeleniny a ceny ovocia sa naopak znížili,“ uviedla analytička ČSOB Silvia Čechovičová. Poklesli predovšetkým ceny tropického ovocia a po dvoch mesiacoch rastu opäť klesli ceny mäsa. „Pokračuje pokles najmä bravčového mäsa, na ktorého pokles tlačia vyššie dovozy z Čiech a lepšia ponuka na domácom trhu,“ skonštatovala analytička.

Ako uviedol analytik Ľudovej banky Mário Blaščák, najvyššiu dynamiku rastu zaznamenali v porovnaní s predošlým mesiacom ceny odevov a obuvi, ktoré medzimesačne vzrástli o 0,5 %. „Výrazne vyššie boli aj ceny v reštauráciách a hoteloch,“ uviedol. Oproti októbru naopak výrazne klesli ceny v doprave, v zdravotníctve a v odbore pošta a telekomunikácie. V znížení cien pohonných hmôt o 4,2 % sa podľa stanoviska centrálnej banky prejavilo posilnenie kurzu slovenskej koruny voči americkému doláru a priaznivý vývoj cien ropy na svetových trhoch po uvoľnení napätia v súvislosti s Irakom. Ceny položiek tvoriacich jadrovú infláciu sa podľa Národnej banky Slovenska (NBS) v novembri nezmenili. „Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch bol ich vývoj ovplyvnený rastom cien spracovaných potravín a znížením cien tzv. nespracovaných potravín,“ uvádza sa v stanovisku NBS.

V poslednom mesiaci roka cenová hladina podľa Čechovičovej pravdepodobne mierne vzrastie. „V decembri by sa mal už naplno prejaviť rast cien potravín, avšak bude zaujímavé ako sa budú vyvíjať ceny tabaku,“ povedala. Koncoročná inflácia sa bude podľa analytičky pohybovať okolo 3 %. Podľa Blaščáka tohtoročný cenový vývoj naďalej podporuje zníženie úrokových sadzieb centrálnej banky. „Limitujúcim faktorom je však rozsiahla administratívna úprava cien v budúcom roku, ktorá zvýši mieru inflácie nad súčasnú úroveň referenčnej dvojtýždňovej sadzby,“ dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS