ČLÁNOK
Nové usporiadanie VSŽ by nemalo priniesť masové prepúšťanie
17. augusta 1999

Vzhľadom na situáciu v zložení vlastníkov VSŽ nepredpokladám, že po zvolaní mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ) bude možné prijať akékoľvek právoplatné rozhodnutie. Uviedla to ministerka financií Brigita Schmögnerová v súvislosti so stanoviskom šiestich členov dozornej rady, ktorí vyzvali akcionárov k zvolaniu MVZ, na ktorom by sa riešilo personálne obsadenie predstavenstva vrátane postu prezidenta.

Spomínané stanovisko podpísal aj podpredseda výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) SR Peter Huňor. Ministerka financií v tejto súvislosti uviedla, že o tom jeho prekvapujúcom postupe bude rokovať s FNM. Stanovisko podpísal predseda akciovej spoločnosti Hutník vlastniaci viac ako 10 % akcií VSŽ Jaroslav Gruber, člen predstavenstva tejto spoločnosti Dušan Štefani a traja členovia DR VSŽ, ktorí boli zvolení priamo zamestnancami spoločnosti – Ján Peržeľ, Milan Ondáš a František Špička. Nepodpísali ho predseda dozornej rady Ján Turčan, podpredseda Štefan Šulek a Albert Oberhofer.

Ministerka takisto reagovala na vyjadrenia Grubera podľa ktorého pripravovaná štruktúra podniku prinesie výraznú redukciu zamestnanosti. „Ak sa VSŽ majú zmodernizovať a redukovať náklady, musia túto štruktúru zmeniť. Práve kvázi holdingové usporiadanie umožnilo únik zdrojov zo spoločnosti,“ uviedla. Podotkla, že zmena usporiadania prinesie pokles zamestnanosti rádovo v desiatkach až stovkách zamestnancov, nie ako prezentoval J. Gruber vo výške niekoľkých tisícov. „Predseda dozornej rady Gruber prispel k ohrozeniu spoločnosti tým, že bol účastný na jej devastácii,“ dodala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS