ČLÁNOK
Nová internetová firma pod značkou Globtelu
29. septembra 2000

Materská firma spoločnosti Globtel, a.s., francúzska spoločnosť France Telecom vytvorila na Slovensku akciovú spoločnosť GlobtelNet. Spoločnosť nie je kapitálovo prepojená so spoločnosťou Globtel a jej majoritným 85-percentným vlastníkom je France Telecom. Zvyšnú časť akcií vlastní slovenský akcionár Ladislav Rehák. Značku slovenského mobilného operátora využíva nová firma na základe licenčnej zmluvy s Globtelom. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Globtel Eva Güttlerová

Ladislav Rehák je konateľom a spoluvlastníkom spoločnosti Hanco, ktorá bola stopercentný vlastníkom akciovej spoločnosti Slovtel. Slovtel bol až do jari tohto roku 29-percentným akcionárom Globtelu. Na prelome januára a februára odkúpil France Telecom od spoločnosti Hanco firmu Slovtel, čím sa stal prakticky 64-percentným akcionárom Globtelu. Zvyšnú časť akcií vlastnia štátom kontrolované energetické spoločnosti.

Ako už SITA viackrát informovala, spoločnosť Globtel mala podľa vyjadrenia jej generálneho riaditeľa Pavla Lančariča vysoké ambície stať sa popredným poskytovateľom internetových služieb na Slovensku. K realizácii tejto myšlienky došlo vytvorením spoločnosti GlobtelNet 18. septembra tohto roku, ktorá od 1. októbra spustila komerčnú prevádzku svojho internetového portálu na platforme značky Wanadoo. GlobtelNet do konca roku 2000 zamestná 80 pracovníkov. Jeho generálnym riaditeľom sa stal Benoit de Saint Aubain, ktorý v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ obchodného úseku spoločnosti Globtel.

Wanadoo je obchodná značka pre internetové a portálové aktivity v rámci skupiny France Telecom. GlobtelNet je držiteľom licencie, ktorá mu umožňuje použiť túto značku pre internetový portál. Medzi nadštandardné služby portálu Wanadoo patrí zriadenie e-mailového konta zadarmo s SMS notifikáciou došlej pošty, www diár – sledovanie termínov a úloh s SMS notifikáciou, voľná SMS brána a SMS fórum. Elektronický magazín Wanazine je zameraný na oblasť životného štýlu. Súčasťou portálu je aj Chat, diskusné fóra na ľubovoľné témy a online spravodajský servis. Portál využíva vyhľadávací nástroj Voila.

France Telecom je vo Francúzsku prostredníctvom značky Wanadoo lídrom na trhu poskytovateľov internetových služieb. V súčasnosti má vo Francúzsku a v Európe vyše 2 mil. aktívnych používateľov internetu a do roku 2003 ráta s 10 mil. zákazníkov, pričom denne pribúda 16 tis. nových užívateľov. Portál Wanadoo vo Francúzsku má 26 mil. zobrazení stránok mesačne, s medziročným nárastom viac ako 42 % čo znamená, že je v súčasnosti najnavštevovanejšou stránkou v krajine. Okrem Slovenska je značka Wanadoo prítomná v piatich európskych krajinách (Belgickou, Holandsko, Španielsko, Dánsko a Francúzsko) a v Maroku a jej ambíciou je stať sa jedným z prvých troch hráčov na európskom internetovom trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS