ČLÁNOK




NKÚ neodporúča použiť privatizačné príjmy na bežné výdavky
9. novembra 2000

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) neodporúča použiť privatizačné príjmy na bežné výdavky. Vyplýva to z predbežného stanoviska úradu k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2001, ktorý na zasadnutí predsedníctva Rady pre hospodársky rozvoj Slovenska vo štvrtok prezentoval predseda NKÚ Jozef Stahl. Za najrizikovejšie východiská rozpočtu označil dosiahnutie plánovanej miery nezamestnanosti a rastu hrubého domáceho produktu (HDP).

Úrad v stanovisku tiež poukazuje na nevyhnutnosť reštrukturalizácie výdavkovej časti štátneho rozpočtu vychádzajúc z auditu verejnej správy. Predseda úradu naopak radí zvýšiť účelnosť použitia rozpočtových prostriedkov formou štátnej pokladnice. Nespokojný je s vymáhateľnosťou daňových a colných nedoplatkov. Od NKÚ si stanovisko vyžiadala Národná rada SR, pričom ho má predložiť do 20. novembra.

Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok označil predseda Rady pre hospodársky rozvoj Slovenska a bývalý vicepremiér pre ekonomiku Sergej Kozlík po zasadnutí za rozporuplný a jeho deficit za „zahmlený.“ Odvolal sa aj na októbrovú správu Medzinárodného menového fondu, ktorú sa podľa neho súčasný kabinet rozhodol nezverejniť. „Po zahrnutí výdavkov na reštrukturalizáciu bánk a výstavbu verejnej infraštruktúry dosiahne na základe odhadu fondu deficit ŠR na budúci rok nie predpokladaných 3,9 %, ale 6 % HDP,“ povedal.

Podľa slov S. Kozlíka je rast HDP v budúcom roku o 3,2 %, z ktorého rozpočet vychádza, nereálny. „Rast HDP ťahaný exportom má totiž obmedzené možnosti. Rovnako neočakávam ani zvyšovanie domáceho dopytu, ktorý by mal byť jeho druhým ťahúňom,“ povedal. Vzhľadom na plánované zníženie zdrojov určených v roku 2001 na verejnoprospešné práce, plánovaná nezamestnanosť na úrovni 16,3 % je podľa S. Kozlíka rovnako nedosiahnuteľná. „Ďalšie riziká predstavuje vznik dôvodov na valorizáciu dôchodkov a vyrovnanie veku odchodu do dôchodku u mužov a žien,“ informoval.

Rada pre hospodársky rozvoj Slovenska pôsobila i za bývalej vlády. Má vytvárať priestor pre komunikáciu zástupcov exekutívy a popredných predstaviteľov slovenského priemyslu. Členmi predsedníctva rady sú napríklad poslanci a exministri za HZDS Milan Cagala, Ján Jasovský, Vojtech Tkáč, poslankyňa SOP Mária Kadlečíková, šéf Slovnaftu Slavomír Hatina, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Michal Ľach, minister práce za SDĽ Peter Magvaši, bývalý šéf štatistického úradu Štefan Condík, či exriaditeľ elektrární Tibor Mikuš.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

9. 12. 2024

USD 1,057 0,001
CZK 25,093 0,017
GBP 0,828 0,001
HUF 411,250 3,100
CAD 1,492 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS