ČLÁNOK
Nezvýšenie deficitu ŠR závisí od dvoch poslaneckých klubov
29. novembra 2000

Ak sa dodržia všetky prerokované dohody, tak by sa hroziace zvýšenie deficitu štátneho rozpočtu (ŠR) o viac ako 6 mld. Sk, vyplývajúce zo schválenia poslaneckých pozmeňujúcich návrhov k zákonom súvisiacim s rozpočtom, podarilo zredukovať na 203 mil. Sk. Po rokovaní šéfa rezortu sociálnych vecí Petra Magvašiho, predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a ministerky financií Brigity Schmögnerovej so zástupcami Výboru Národnej rady SR pre financie, rozpočet a menu to povedala B. Schmögnerová.

K definitívnej dohode však ešte podľa ministerky chýba vyjadrenie dvoch poslaneckých klubov, že podporia zákon o sociálnej poisťovni v podobe, akú navrhujú predkladatelia. Výsledok rokovaní o ich podpore by mal byť známy do štvrtka.

Premiér Mikuláš Dzurinda po rokovaní uviedol, že predkladateľ novely zákona o sociálnom zabezpečení P. Magvaši ju z rokovania parlamentu nestiahne. Predmetom novely zákona o sociálnom zabezpečení je okrem iného aj znovuzavedenie platieb štátu za stredoškolákov. Podľa M. Dzurindu sa situácia vyrieši pozmeňovacím návrhom bez toho, aby sa musel zákon z rokovania stiahnuť. Podľa neho stiahnutie nie je možné aj preto, že novela zákona o sociálnom zabezpečení súvisí s ďalšími nevyhnutnými novelami.

Ministerka financií ďalej pre médiá uviedla, že poslanecké návrhy priamo k návrhu zákona o štátnom rozpočte by vytvorili deficit približne 8 mld. Sk, pretože ani návrhy na presuny medzi kapitolami, ktoré navrhujú ako zdroj finančných prostriedkov kapitolu Všeobecnej pokladničnej správy, nemožno považovať za realizovateľné. Rokovanie s poslancami o štátnom rozpočte by sa malo začať po schválení zákonov s ním súvisiacich. Ministerka predpokladá termín spoločného stretnutia v pondelok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 8. 2022

USD 1,023 0,005
CZK 24,581 0,078
GBP 0,843 0,000
HUF 393,780 2,200
CAD 1,319 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS