ČLÁNOK
Nezávislosť centrálnych bánk je kľúčová pre kandidátov EMÚ
21. júna 2002

Člen bankovej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Ernst Welteke zdôraznil, že nezávislosť centrálnych bánk je kľúčovou podmienkou pre členstvo v eurozóne. Dodal, že rokovania o zákone o centrálnej banke v Poľsku a Maďarsku si vyžadujú pozorné skúmanie.

Welteke vyjadril znepokojenie, že strany vládnucej koalície v Poľsku sa snažili pozmeniť vládny návrh zákona o centrálnej banke. „Návrh vládnucich strán ide opačným smerom,“ dodal. Welteke, ktorý je tiež prezidentom Bundesbanky, a povedal, že navrhované zmeny zákona o centrálnej banke v Maďarsku nie sú také kontroverzné ako v Poľsku, avšak v minulosti bývali návrhy zákonov pozmenené v parlamente. „V Maďarsku je situácia o niečo iná, ťažko ale hovoriť dopredu,“ povedal.

Stredoľavé vlády v Poľsku a Maďarsku, snažiace sa podporiť domáci ekonomický rast a vyrovnať sa bohatšiemu západu, majú horšie vzťahy so svojimi centrálnymi bankami, pričom ich žiadajú, aby sa menej zameriavali na znižovanie inflácie. Vládnuce strany v oboch krajinách nedávno navrhli zákony, ktoré podľa slov predstaviteľov centrálnych bánk ohrozí ich nezávislosť.

Welteke uviedol, že kandidátske krajiny dosiahli výrazný pokrok v znižovaní inflácie, avšak ich konvergencia s Európskou úniou, zahŕňajúca potrebu zvyšovať mzdy, spôsobila pravidelne vyššiu infláciu, ako je cieľová úroveň eurozóny 2 %. Dodal, že kandidátske krajiny čelia ďalším výzvam vrátane redukcie ich fiškálnych deficitov v nasledujúcich rokoch, no rozšírenie eurozóny nebude predstavovať žiadne riziko pre silu eura. Potvrdil, že najskorším termínom vstupu budúcich členov únie do eurozóny je rok 2006 alebo 2007.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS